ANDE 80x185 medium-firm 19 cm pocket spring mattress with latex and coconut insole Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the ANDE mattress:
- has excellent ergonomics It offers 7 comfort zones that regulate muscle tension.
- supports the spine It ensures proper spinal alignment during sleep.
- the firmness can be adjusted The firmness can be adjusted depending on the chosen side of the mattress.
- is flexible It combines the flexibility of a latex foam insert with the firmness of a coconut mat.
All-year-round comfort – ANDE 80x185 pocket spring mattress
The double-sided construction of the mattress allows you to not only adjust the firmness but also the temperature. The firmer side, which is finished with a coconut mat, is the summer side and is more breathable. The latex layer is recommended especially as the winter option. It is exceptionally hygienic and provides a feeling of cosiness and warmth.
The ANDE 100x180 pocket spring mattress - get to know it better
The unique construction of the mattress gives it as many as 7 comfort zones that are responsible for regulating your muscle tension. This allows your body to take a safe and comfortable position during rest and sleep, which will give you a feeling of comfort. What distinguishes the ANDE spring-pocket bed mattress with a coconut insert is that it ensures optimal ventilation. This is made possible by, among other things, latex, which allows air to flow freely. An additional advantage is the springs, which work silently and, what is important, only bend where pressure is applied.

Who is the ANDE 80x185 pocket spring mattress for?
The ANDE mattress is basically a proposition for anyone who finally wants to feel incredible comfort, and wake up feeling rested and energetic every day. Its unique construction allows the sides to be changed, so you can adjust the firmness of the mattress to your needs. Due to its orthopaedic properties and correct body support during sleep, the ANDE mattress is recommended for people who have back problems, or who want to ensure optimal posture and spinal support. This mattress is also good for allergy sufferers. The ANDE pocket spring mattress is an excellent solution for you if you want to improve the quality of your sleep, are struggling with pain, or simply care about health and good posture. The ANDE sleeping mattress combines an elastic latex insert with the firmness of a coconut mat, resulting in a medium-firm mattress. The mattress's unique construction is based on springs placed in special pockets. They compress independently of each other, which results in the phenomenon of a perfect fit to the shape of the body. In addition, the mattress is easy to keep clean, thanks to the removable mattress cover.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Orthopedic mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 20 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | ANDE |
| Type | orthopaedic mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 2 cm, Coconut fibre mat – 1 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Polyurethane foam T25 – 2 cm, Latex foam – 2 cm |
| Size | 80x185 |
| Thickness | 20 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 120 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
