LUGO 90x190 medium-firm 17 cm pocket mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the LUGO mattress:
- likes to sleep in It ensures a deep, calm, and uninterrupted sleep.
- everyone will like it Suitable for adults and teenagers.
- hides many features It has 7 comfort zones.
- use it how you want It is double-sided, which allows for flipping.
Find out its advantages – the LUGO 90x190 pocket spring mattress
A comfortable mattress is undoubtedly a long-term investment in yourself. By making such a choice, you not only support your health and well-being every day but also boost your life's energy. The LUGO pocket spring mattress will take care of your sleeping comfort. It is finished on both sides with flexible and durable polyurethane foam, which will envelop your body and provide a pleasant experience regardless of the season.
Get to know our LUGO 90x190 pocket spring mattress
Introducing the LUGO mattress, which will finally make your sleep deep, peaceful, and uninterrupted. The mattress insert consists of springs that are individually packaged in special pockets. This solution means that each of them only bends in the places that are under pressure. The LUGO mattress will adapt perfectly to your body's natural curves, giving you the heavenly support you deserve.

Is the LUGO 90x190 pocket spring mattress right for you?
The LUGO mattress is designed for both adults and teenagers, making it ideal for bedroom beds. If you value medium-firm surfaces with breathable properties, then LUGO will certainly be a choice to your liking. Its double-sided structure with 7 comfort zones ensures the correct alignment of your body and spine, no matter what sleeping position you prefer. Thanks to its universal character, the LUGO mattress is an excellent option both for those who want to look after their healthy sleep and spine, and for people struggling with back pain. It is also allergy-friendly. The soft, plush structure of the LUGO mattress is the result of the high-quality materials used in its production. Gentle polyurethane foam filling delivers exceptional comfort during rest, while specially designed springs provide the right level of support for your body. This perfect combination creates a mattre

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Pocket springs |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 17 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | LUGO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T28 – 2 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Polyurethane foam T28 – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 90x190 |
| Thickness | 17 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
