LUNO 90x180 medium-firm 19 cm pocket spring with visco insole mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the LUNO mattress:
- is friendly It provides comfort, a sense of cosiness, and softness.
- you can have a friend in it It reacts to body heat, adapting to your body shape.
- looks after your health Recommended for people who suffer from numb limbs.
- likes to sleep in It provides a pleasant experience during sleep.
Who is the LUNO 90x180 pocket spring mattress for?
We especially recommend our modern LUNO sleeping mattress to people who want a comfortable and resilient surface that will give them a feeling of cosiness and softness. The Visco thermoelastic foam reacts to body heat, which increases its ability to adapt to an individual's body shape. Once someone lies on it, they won't want to go back to any other mattress!
The LUNO 90x180 mattress with a Visco insert - why you must have it?
The double-sided LUNO pocket spring mattress with a Visco insert is an innovative, yet the most universal, medium-firm product that you will surely love. Due to its design and orthopaedic properties, it is recommended for people struggling with numbness in their limbs, circulatory disorders, as well as poor sleep quality. The mattress with a Visco insert contains as many as 7 firmness zones. This means that your body will have excellent support regardless of your position, and areas such as your head, shoulders, spine, and hips will be provided with safety like never before.

LUNO 90x180 pocket spring mattress – get to know it better
The core of the mattress consists of springs, each placed in individual pockets made of durable, elastic fabric. This modern solution guarantees high point elasticity and ensures that the mattress gives way only where pressure is applied. The comfort offered by the LUNO sleeping mattress will certainly be appreciated not only by the user but also by the person sleeping beside them. The movements of one partner will not disturb the other. The thermoelastic layer adapts perfectly to the body’s shape, providing stability and the right support for every sensitive area. The LUNO mattress is exceptionally versatile and one of the most popular solutions on the market. A combination of 2 cm of soft polyurethane foam and 3 cm of thermoelastic foam ensures outstanding comfort during sleep, while the 7 firmness zones support proper circulation and maintain the key parts of the body. Take advantage of the unique qualities of the LUNO mattress and start looking after your sleep today.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | LUNO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 3 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, VISCO foam – 3 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 90x180 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
