OSLO 90x160 medium-firm 19 cm pocket spring mattress with latex insole Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the OSLO mattress:
- is universal It is perfect for any time of year.
- thinks about comfort It ensures safe and healthy sleep.
- is long-lasting It's made from durable materials.
- comfort first and foremost It offers proper pressure distribution in 7 zones on your body.
The highest quality and durability hidden in the OSLO 90x160 mattress from Lano Furniture
What is the best mattress for a bed? Above all, one that is durable and safe. Such is, without doubt, the OSLO mattress from our collection. It has been made from high-quality materials, which makes it exceptionally long-lasting. The solid construction of this adult mattress provides the right level of support, featuring as many as seven zones that ensure the correct alignment of the spine during sleep. Invest in the unquestionable quality of the
What will you love about the OSLO 90x160 mattress from Lano Furniture?
At Lano Furniture, we know that healthy sleep is important and we support it with all our strength. We're helped by the highly flexible polyurethane foam that was used to create the OSLO bed mattress. Its incredible flexibility and perfect adaptation to the shape of your body will take your sleep to a whole new level.

Give yourself the best with the OSLO 90x160 mattress
Do you find yourself waking up throughout the night? Or perhaps you’ve noticed that you’ve been feeling drowsy and lacking the energy you once had? It may be that your bed mattress has stopped doing its job. At Lano Furniture, we’ll make sure you fall in love with your place of rest all over again. The OSLO mattress is the recipe for a peaceful night and cheerful family mornings. A Lano Furniture bed simply isn’t complete without the exceptional OSLO mattress. These two products work together as inseparable parts, ensuring safe and healthy sleep. Our adult mattress is not only flexible but also highly durable. What’s more, depending on which side you use, it’s perfect not only for winter but also for summer – and every season of the year. How else will our OSLO mattress surprise you? Discover it for yourself!

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | OSLO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Highly elastic foam – 3 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Latex foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 90x160 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
