VIVA 80x185 medium-firm 19 cm pocket spring mattress with latex insole Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the VIVA mattress:
- suitable for summer and winter Thanks to its thermoregulating properties.
- looks after comfort It supports a healthy sleep by providing proper body support.
- warms in winter It provides warmth and comfort during the winter.
- cools in summer It helps absorb excess sweat.
Treat yourself to the excellent VIVA 80x185 mattress and forget about sleepless nights
How do you choose the right comfortable mattress? Admittedly, it is not the easiest task. However, with the help of Lano Furniture, it becomes possible. The VIVA mattress is a perfect addition to your bed, ensuring you sleep peacefully through the night. Your calm and healthy sleep will result in excellent wellbeing throughout the day.
VIVA 80x185 mattress from Lano Furniture – tailored to your needs
When creating the VIVA mattress, we focused on making sure it could adapt to your body as well as possible and support your spine while you sleep. At Lano Furniture, we decided to use pocket springs, which guarantee point elasticity and the highest sleeping comfort. Thanks to this, the VIVA mattress will work perfectly in your bedroom, being an excellent addition to a bed from our Lano Furniture range.

A guarantee of comfortable sleep, hidden in the innovative VIVA 80x185 mattress
You will surely agree that a properly chosen adult mattress is the key to healthy sleep. So how do you choose the best bed mattress? It is worth opting for proven solutions and tested systems, which we offer at Lano Meble. An excellent choice is certainly the VIVA mattress, which has antibacterial and antifungal properties and also has a positive effect on your quality of sleep. How do you choose a comfortable mattress? Admittedly, this task is not the easiest. However, with the help of Lano Meble, it becomes achievable. The VIVA mattress is a perfect addition to your bed, allowing you to sleep peacefully through the night. Your calm and healthy sleep will result in excellent wellbeing throughout the day.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | VIVA |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 2 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Polyurethane foam T25 – 2 cm, Latex foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 80x185 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
