OSLO 80x160 medium-firm 19 cm pocket spring mattress with latex insole Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the OSLO mattress:
- is universal It is perfect for any time of year.
- thinks about comfort It ensures safe and healthy sleep.
- is long-lasting It's made from durable materials.
- comfort first and foremost It offers proper pressure distribution in 7 zones on your body.
The OSLO 80x160 mattress from Lano Furniture – perfect for any season
A bed from Lano Furniture will not be complete without the exceptional OSLO mattress. These products are like inseparable parts, guaranteeing safe and healthy sleep. Our mattress for adults is not only resilient but also highly durable. You should also know that, depending on the side, it works perfectly not only in winter but also in summer and in every season of the year. How else will our OSLO mattress surprise you? See for yourself!
What will you love about the OSLO 80x160 mattress from Lano Furniture?
At Lano Furniture, we know that healthy sleep is important and we support it with all our strength. We're helped by the highly flexible polyurethane foam that was used to create the OSLO bed mattress. Its incredible flexibility and perfect adaptation to the shape of your body will take your sleep to a whole new level.

The highest quality and durability hidden in the OSLO 80x160 mattress from Lano Furniture
What makes the best bed mattress? Above all, it should be durable and safe. That is exactly what the OSLO mattress from our collection offers. Made from high-quality materials, it guarantees exceptional longevity. The solid design of this adult mattress provides the right amount of support, with as many as 7 zones working to ensure the proper alignment of your spine while you sleep. Invest in the unquestionable quality of the OSLO mattress and you certainly won’t regret it. At Lano Furniture, we know how important healthy sleep is, and we do everything we can to support it. That’s why we’ve used highly elastic polyurethane foam in the construction of the OSLO bed mattress. Its incredible flexibility and ability to perfectly adapt to the shape of your body will take your sleep to an entirely new level.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | OSLO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Highly elastic foam – 3 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Latex foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 80x160 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
