PASS 70x190 medium-firm 18 cm pocket spring mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the PASS mattress:
- thinks about health It provides a comfortable sleep, which is crucial for health.
- you will love sleeping in it It improves spinal health and overall physical condition.
- easy to clean It has a practical cover.
- is form-fitting It adapts to your body's curves.
Healthy and comfortable sleep with the PASS 70x190 pocket spring mattress Lano Furniture
Sleep makes up as much as one-third of your life, so it is worth ensuring the right conditions for rest. A properly chosen PASS mattress will not only provide you with comfort but will also support your health. The pocket spring mattress from Lano Furniture is constructed from springs enclosed in individual pockets. It is finished with flexible polyurethane foam and additionally comes with a practical cover.
Perfect body support thanks to comfort zones in the pocket spring mattress
The PASS pocket mattress adapts to individual areas of the human body, which ensures its correct position and optimal support. It is divided into 7 zones characterised by different properties. The spine, head, torso, and legs need different support. The PASS pocket spring mattress consists of springs located in separate pockets so they can work independently of each other.

PASS 70x190 mattress finished with flexible and breathable polyurethane foam
The PASS pocket spring mattress is double-sided. Each side is finished with polyurethane foam, which is suitably firm yet highly flexible. Thanks to the foam, the mattress from Lano Furniture is also breathable, ensuring proper air circulation, which protects against excessive moisture. The PASS is a medium-firm mattress. It is an optimal solution that provides each part of your body with appropriate support thanks to several firmness zones. The PASS pocket mattress is a good solution for teenagers and adults who appreciate a relatively firm and flexible surface at the same time. Not only does the PASS pocket spring mattress adapt to the needs and specific characteristics of individual areas of your body, but you can also make sure it fits you perfectly. Together with the PASS mattress from Lano Furniture, create your perfect place to sleep.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Pocket springs |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 18 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | PASS |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 2 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Polyurethane foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 70x190 |
| Thickness | 17 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
