LUNO 70x160 medium-firm 19 cm pocket spring with visco insole mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the LUNO mattress:
- is friendly It provides comfort, a sense of cosiness, and softness.
- you can have a friend in it It reacts to body heat, adapting to your body shape.
- looks after your health Recommended for people who suffer from numb limbs.
- likes to sleep in It provides a pleasant experience during sleep.
LUNO 70x160 pocket spring mattress – get to know each other better
The basis of the mattress consists of springs that are placed in separate pockets made of flexible and strong fabric. This modern solution guarantees the mattress's high point elasticity and that it only flexes where pressure is applied. The comfort provided by the LUNO sleeping mattress will certainly be appreciated not only by the user but also by the person sleeping next to them. One partner's movement will not be felt by the other person. The thermoelastic layer conforms to the body's shape and provides stability and proper support for every sensitive area.
Who is the LUNO 70x160 pocket spring mattress for?
We particularly recommend our modern LUNO sleeping mattress to people who want a comfortable and springy surface that will give them a feeling of cosiness and softness. The thermoelastic Visco foam reacts to body heat and thus increases its ability to adapt to the individual body shape. Once someone lies on it, they won't want to go back to other mattresses!

LUNO 70x160 mattress with Visco insert – why you must have it?
The LUNO double-sided pocket spring mattress with a Visco insert is an innovative yet highly versatile medium-firm product that you are sure to appreciate. Thanks to its design and orthopaedic properties, it is recommended for people struggling with numbness in the limbs, circulation problems, or poor-quality sleep. The Visco insert mattress features as many as 7 firmness zones. This means your body will receive excellent support in every sleeping position, while key areas such as the head, shoulders, spine, and hips are given a level of protection like never before. The LUNO sleeping mattress is exceptionally versatile and one of the most popular solutions available on the market. A combination of 2 cm of soft polyurethane foam with 3 cm of thermoelastic foam provides outstanding comfort during sleep, while the 7 firmness zones ensure proper circulation and support for the most important parts of the body. Take advantage of the unique qualities of the LUNO mattress and look after your sleep today.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | LUNO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 3 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, VISCO foam – 3 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 70x160 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
