OLI 70x150 medium-firm 20 cm pocket spring mattress with latex and visco insole Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the OLI mattress:
- you will sleep well on it It ensures a deep and uninterrupted sleep.
- offers silent sleep Thanks to the springs placed in flexible pockets.
- you won't sweat in it It provides excellent ventilation.
- thinks about you It helps prevent bedsores.
The OLI 70x150 mattress with latex insert and thermoelastic foam – get to know it better
Deep and uninterrupted sleep, which regenerates our muscles and mind, is the basis of our zest for life and daily energy. Not many people realise that a sleeping mattress directly affects the quality of sleep. A worn-out or cheap product can cause a lot of harm. That's why it's worth opting for a proven and trusted solution such as the OLI mattress. We present the OLI mattress with a latex insert, which is based on springs placed in flexible pockets. It is a silent, extremely durable solution that guarantees longevity. Each spring flexes independently, which provides incredible comfort and proper support for every part of the body and correct spinal alignment.
Ideal for two - the OLI 70x150 pocket spring mattress
The firmness of the mattress and its point elasticity mean that the movements of a second person are not felt by the person lying next to them. A great advantage is the fact that the mattress is equipped with 7 comfort zones, which allows it to adapt even more to the body's curves that require the most support. The unique combination of a flexible pocket spring insert and thermoelastic foam with latex results in a great OLI bed mattress that is suitable for people who want to maintain a healthy spine, have circulation problems, or simply desire a comfortable sleep in perfect conditions.

Thermoelastic foam and latex – the secret to the successful OLI 70x150 mattress design
Innovative thermoelastic VISCO foam reacts to the warmth released by your body, which enhances its flexibility. The foam absorbs heat and adapts to the shape of your body, ensuring optimal alignment across the entire surface. Even distribution of weight improves blood circulation, helps prevent pressure sores, and guarantees a comfortable, deep sleep. Another noteworthy feature is the addition of latex, which enhances the anti-allergic and hygienic properties of the mattress. This material supports hygiene thanks to excellent ventilation. An added benefit is its perfect ability to adapt to the body’s shape, as well as the removable mattress cover, which makes it easy to keep clean.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 20 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | OLI |
| Type | spring mattress |
| Filling | Latex foam – 2 cm, Felt, Bonnell springs – 12 cm, Felt, VISCO foam – 3 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 70x150 |
| Thickness | 18 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
