LUGO 170x200 medium-firm 17 cm pocket mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the LUGO mattress:
- likes to sleep in It ensures a deep, calm, and uninterrupted sleep.
- everyone will like it Suitable for adults and teenagers.
- hides many features It has 7 comfort zones.
- use it how you want It is double-sided, which allows for flipping.
The LUGO 170x200 pocket mattress – is it right for you?
A comfortable mattress is undoubtedly an investment in yourself that will last for years. With such a choice, you not only support your health and well-being every day but also increase your life energy. The LUGO pocket spring mattress will take care of your sleeping comfort. It is finished on both sides with flexible and durable polyurethane foam, which will envelop your body and provide a pleasant experience regardless of the season.
Get to know our LUGO 170x200 pocket spring mattress
Introducing the LUGO mattress, which will finally make your sleep deep, peaceful, and uninterrupted. The mattress insert consists of springs that are individually packaged in special pockets. This solution means that each of them only bends in the places that are under pressure. The LUGO mattress will adapt perfectly to your body's natural curves, giving you the heavenly support you deserve.

Discover its advantages – the LUGO 170x200 pocket spring mattress
A comfortable mattress is undoubtedly an investment in yourself for many years to come. By making such a choice, you support not only your health and well-being every day, but also boost your energy for life. The LUGO pocket spring mattress will take care of your sleeping comfort. It is finished on both sides with flexible and durable polyurethane foam, which gently embraces your body and provides pleasant comfort all year round.
Miękka, puszysta struktura materaca LUGO to efekt zastosowanych materiałów do jego produkcji. Delikatne wypełnienie pianką poliuretanową zapewnia niesamowite doznania podczas wypoczynku, a specjalnie zaprojektowane sprężyny odpowiednie wsparcie Twojego ciała. To idealne połączenie tworzy materac, który zapewni Ci długi, zdrowy i spokojny sen. LUGO wyposażony jest także w zdejmowany pokrowiec na materac, który można prać w pralce. Ułatwia to utrzymywanie higieny.Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Pocket springs |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 17 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | LUGO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T28 – 2 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Polyurethane foam T28 – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 170x200 |
| Thickness | 17 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
