VIVA 160x200 medium-firm 19 cm pocket spring mattress with latex insole Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the VIVA mattress:
- suitable for summer and winter Thanks to its thermoregulating properties.
- looks after comfort It supports a healthy sleep by providing proper body support.
- warms in winter It provides warmth and comfort during the winter.
- cools in summer It helps absorb excess sweat.
A guarantee of comfortable sleep, hidden in the innovative VIVA 160x200 mattress
You already know about the excellent properties of our VIVA adult mattress that support healthy sleep. But there is one more feature that will certainly convince you to choose a mattress from Lano Furniture. The double-sided mattress ensures sleeping comfort in winter, when the body needs to stay properly warmed. It also works perfectly in summer, absorbing excess perspiration. Choose the intelligent VIVA mattress, choose Lano Furniture.
Treat yourself to the perfect VIVA 160x200 mattress and forget about sleepless nights
How to choose a suitable, comfortable mattress? This task is certainly not the easiest. However, with the help of Lano Furniture you can do it. The VIVA mattress is an excellent addition to your bed, thanks to which you will sleep soundly all night long. Your peaceful and healthy sleep will result in a great mood for the whole day.

Perfect for summer and great for winter – discover all the advantages of the VIVA 160x200 mattress from Lano Furniture
You already know about the excellent properties of our VIVA adult mattress that support healthy sleep. But there is one more feature that will surely convince you to choose a mattress from Lano Furniture. The double-sided mattress ensures sleeping comfort in winter, when the body needs to be kept properly warm. It is just as effective in summer, absorbing excess perspiration. Choose the intelligent VIVA mattress, choose Lano Meble. In creating the VIVA mattress, we focused on making sure it adapts as well as possible to your body and supports your spine during sleep. At Lano Meble, we decided to use pocket springs, guaranteeing point-by-point flexibility and the highest level of sleeping comfort. Thanks to this, the VIVA mattress will be an excellent choice for your bedroom, making a perfect complement to a bed from our Lano Meble range.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | VIVA |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 2 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, Polyurethane foam T25 – 2 cm, Latex foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 160x200 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
