LUNO 120x200 medium-firm 19 cm pocket spring with visco insole mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the LUNO mattress:
- is friendly It provides comfort, a sense of cosiness, and softness.
- you can have a friend in it It reacts to body heat, adapting to your body shape.
- looks after your health Recommended for people who suffer from numb limbs.
- likes to sleep in It provides a pleasant experience during sleep.
The LUNO 120x200 mattress with Visco insert – why do you need to have it?
The double-sided LUNO pocket spring mattress with Visco insert is an innovative and at the same time the most universal medium-firm product that you are sure to love. Due to its construction and orthopaedic properties, it is recommended for people who suffer from numb limbs, circulatory disorders, and poor sleep quality. The mattress with Visco insert has as many as 7 firmness zones. This means your body will have excellent support regardless of your position, and areas such as your head, shoulders, spine, and hips will have the security they've never had before.
The LUNO 120x200 pocket spring mattress - get to know it better
The double-sided LUNO pocket spring mattress with a Visco insert is an innovative, yet the most universal, medium-firm product that you will surely love. Due to its design and orthopaedic properties, it is recommended for people struggling with numbness in their limbs, circulatory disorders, as well as poor sleep quality. The mattress with a Visco insert contains as many as 7 firmness zones. This means that your body will have excellent support regardless of your position, and areas such as your head, shoulders, spine, and hips will be provided with safety like never before.

Who is the LUNO 120x200 pocket spring mattress for?
Our modern LUNO sleeping mattress is especially recommended for those who are looking for a comfortable and resilient surface that provides a sense of warmth and softness. The Visco thermoelastic foam reacts to body heat, enhancing its ability to adapt perfectly to the individual shape of the body. Once you lie down on it, you will never want to return to other mattresses! The LUNO sleeping mattress is highly versatile and one of the most popular solutions available on the market. A combination of 2 cm of soft polyurethane foam with 3 cm of thermoelastic foam guarantees exceptional comfort during sleep, while the 7 firmness zones ensure proper circulation and support for the most important parts of the body. Experience the unique benefits of the LUNO mattress and take care of your sleep today.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | LUNO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 3 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, VISCO foam – 3 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 120x200 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
