LUNO 100x180 medium-firm 19 cm pocket spring with visco insole mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the LUNO mattress:
- is friendly It provides comfort, a sense of cosiness, and softness.
- you can have a friend in it It reacts to body heat, adapting to your body shape.
- looks after your health Recommended for people who suffer from numb limbs.
- likes to sleep in It provides a pleasant experience during sleep.
Who is the LUNO 100x180 pocket spring mattress for?
We especially recommend our modern LUNO sleeping mattress to people who want a comfortable and resilient surface that will give them a feeling of cosiness and softness. The Visco thermoelastic foam reacts to body heat and therefore increases its ability to adapt to an individual's body shape. Anyone who lies on it once will not want to go back to other mattresses!
The LUNO 100x180 mattress with a Visco insert - why you must have it?
The double-sided LUNO pocket spring mattress with a Visco insert is an innovative, yet the most universal, medium-firm product that you will surely love. Due to its design and orthopaedic properties, it is recommended for people struggling with numbness in their limbs, circulatory disorders, as well as poor sleep quality. The mattress with a Visco insert contains as many as 7 firmness zones. This means that your body will have excellent support regardless of your position, and areas such as your head, shoulders, spine, and hips will be provided with safety like never before.

LUNO 100x180 pocket spring mattress – get to know it better
The foundation of the mattress is formed by springs placed in individual pockets made from flexible and durable fabric. This modern solution guarantees excellent point-by-point flexibility, with the mattress giving way only where pressure is applied. The comfort offered by the LUNO sleeping mattress will certainly be appreciated not only by the user but also by the person sleeping beside them. The movement of one partner will not be felt by the other. The thermoelastic layer adapts to the shape of the body, ensuring stability and proper support for every sensitive area. The LUNO sleeping mattress is an extremely versatile and one of the most popular solutions available on the market. A combination of a 2 cm thick soft polyurethane foam with a 3 cm thermoelastic foam guarantees outstanding comfort during sleep, while the 7 firmness zones support circulation and provide targeted reinforcement for the most important parts of the body. Take advantage of the exceptional benefits offered by the LUNO mattress and invest in your sleep today.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 19 cm |
| Age of user | Mattresses for adults |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | LUNO |
| Type | spring mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 3 cm, Felt, Pocket springs – 12 cm, Felt, VISCO foam – 3 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 100x180 |
| Thickness | 19 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 110 kg |
| Mattress weight | 20-25 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | adult |
