POLLO 100x190 medium-firm 14 cm bonell spring thermoelastic mattress with coconut Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the POLLO mattress:
- durable surface It uses proven Bonnell type springs.
- provides good circulation It is airy and helps maintain a proper temperature.
- is excellent It's a top-quality product.
- is double-sided It allows you to adjust the firmness to your user preferences.
Get to know our POLLO 100x190 mattress with thermoelastic foam
The POLLO mattress is a sleeping surface distinguished by a proven solution – bonnell springs. There is no denying that a sleeping mattress is an integral part of the bed, decisive for our health and vitality. The POLLO mattress is designed for those who have been advised by a doctor to sleep on a firm surface, for people suffering from orthopaedic conditions, as well as for anyone who wishes to ensure high-quality sleep and a healthy spine.
Bonnell springs and a coconut mat - the heart of the successful construction of the POLLO 100x190 mattress
The secret of the successful design is the 2.2 mm diameter bonnell springs. Their characteristic feature is progressive flexibility. A low load on the mattress causes low spring resistance. Likewise, greater pressure will cause an increase in the repelling force. Additionally, the coconut mattress provides increased firmness on one side while maintaining flexibility. Coconut has excellent thermal properties, thanks to which it perfectly wicks away moisture and is breathable.

POLLO 100x190 mattress with thermoelastic foam – who is it for?
The construction of the mattress is exceptionally well thought out and complex, allowing us to confidently present a product that will make your sleep deeper, longer, and uninterrupted. The double-sided POLLO mattress is an excellent solution for those who value the comfort of sleeping on a breathable, medium-firm surface. It is recommended for anyone struggling with circulation issues, numbness of the limbs, or orthopaedic conditions. The double-sided structure enables you to adjust the firmness to suit your personal preferences. The POLLO mattress is a premium-quality product with the innovative use of Bonnell springs – a tried-and-tested solution that has been used successfully for many years. It features progressive elasticity springs, while both sides of the mattress are lined with soft, breathable, and resilient foam. On the firmer side, it is additionally reinforced with a coconut fibre mat. This combination allows the mattress to adapt even better to the body’s natural curves, ensuring remarkable comfort during sleep.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Orthopedic mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 15 cm |
| Age of user | Mattresses for teenagers 10+ years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | POLLO |
| Type | orthopaedic mattress |
| Filling | Coconut fibre mat – 1 cm, Felt, Bonnell springs – 9 cm, Felt, VISCO foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 100x190 |
| Thickness | 15 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 80 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child and adult |
