ASTI 70x200 firm 13 cm spring coconut-latex mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the ASTI mattress :
- supports good sleep It provides proper body alignment during sleep.
- is form-fitting It adapts perfectly to the shape of a teenager's body.
- likes airiness It provides excellent air permeability.
- tells germs "no" It prevents the growth of fungi and microorganisms.
A perfect addition to a teenager's bedroom? The ASTI 70x200 spring mattress from Lano Furniture
A teenager's room isn't just about nice furniture, but also functional accessories. The ASTI spring mattress guarantees a teenager's correct position at night, so you can be confident about their development during the day. A bed for a boy or for a girl simply won't be complete without our ASTI coconut latex mattress.
Does my teenager really need such a good ASTI 70x200 mattress from Lano Furniture?
When we created our teen mattress, we were sure it had to be made with the highest care and attention to their well-being, even during sleep. The ASTI coconut latex mattress guarantees the best air permeability and sweat absorption during sleep. This will contribute to the teenager's deeper sleep at night, eliminating frequent wake-ups for the parents.

Choose a good ASTI 70x200 mattress from Lano Furniture and enjoy your teenager's proper sleep
What else will you find inside a spring mattress from Lano Furniture? First of all, our ASTI mattress is not only anti-allergenic but also prevents the multiplication of fungi and microorganisms. What's more, the ASTI spring mattress is medium-firm, so it fits the shape of your child's body perfectly. The filling of the mattress is composed in such a way that it is recommended for teenagers who are heavier. A child's mattress is often not only a place to play but also a place where your child rests or recharges their batteries. When creating our mattresses, we carefully select materials and carry out meticulous tests. Thanks to this, we know what to work on and how to create the best spring mattresses for our little ones. Before choosing the best mattress for a child, you ask for opinions from parent friends or follow online authorities. After all, you are well aware that the quality of your teenager's sleep will affect their functioning during the day. Be sure you have done everything for your child to get enough sleep and choose the ASTI mattress from Lano Furniture.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Orthopedic mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Hard mattresses |
| Mattress thickness | 12 cm |
| Age of user | Mattresses for teenagers 10+ years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | ASTI |
| Type | orthopaedic mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 4 cm, Latex foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 70x200 |
| Thickness | 12 cm |
| Firmness | firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 80 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child and adult |
