CAPRI 110x190 medium-firm 13 cm bonell spring mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the CAPRI mattress :
- is double-sided This means it has double the lifespan.
- thinks about you It adapts perfectly to your body shape.
- is ideal It's the right height.
- good for allergy sufferers It has anti-allergenic properties.
CAPRI 110x190 double-sided mattress
Manufacturers offer two types of mattresses – single-sided and double-sided. What's the difference? The former has only one side that is suitable for sleeping on. This is where the superiority of the CAPRI children's mattress can be seen. It is double-sided, which means it will last twice as long. The second advantage of a double-sided mattress is the fact that it is usually thicker than a single-sided mattress, which improves the quality of your child's sleep.
Discover the advantages of the CAPRI 110x190 spring mattress
Children's spring mattresses have been a popular choice for years. This is because mattresses filled with bonnell springs are durable, and everyone knows that children love to jump on the bed. Thanks to their design, bonnell springs have point elasticity. This is why the mattress adapts perfectly to the shape of the body, providing excellent support.

The removable cover on the CAPRI 110x190 mattress is a great feature
Let's be honest, everyone has days when they like to laze around and stay in bed longer. Children, especially, love to spend time in their beds. They don't just sleep on them, they also play on consoles, read books, or simply play games, and it's easy to spill drinks or get the mattress dirty with snacks. We know this, which is why our CAPRI children's spring mattress has an easy-to-remove cover that can be machine-washed at up to 60°C. Are you wondering which mattress to buy? Go for the Lano Furniture CAPRI mattress. Why? We'll tell you. Our mattress is filled with bonnell springs, which are very durable and, at the same time, flexible. The outer part of the CAPRI children's mattress is finished with polyurethane foam, which ensures good air circulation. It should be noted that the mattress is double-sided, which means twice the lifespan of the mattress. Let's not forget about the cover. It is removable and can be safely washed in a washing machine at a temperature of up to 60°C.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Spring mattresses |
| Mattress material | Springs |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 16 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 5-10 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | CAPRI |
| Type | spring mattress |
| Filling | T25 polyurethane foam – 2 cm, felt, Bonell springs – 11 cm, felt, T25 polyurethane foam – 2 cm |
| Size | 110x190 |
| Thickness | 16 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 80 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child and adult |
