LIVELLO 80x190 medium-firm 8 cm thermoelastic mattress with foam Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the LIVELLO mattress :
- offers support It provides optimal support for the spine.
- is not afraid of sweat It reacts to the heat emitted by the child's body.
- is double-sided It can be flipped over, which extends its lifespan.
- easy to clean The cover is easy to machine wash.
The LIVELLO 80x190 children's mattress – why is its selection so important?
Looking at a child's bed, you see its external structure. So, it's not surprising that you spend the most time choosing this particular element. In reality, it's the right mattress that determines the quality of a child's sleep, so its purchase requires special attention. If you choose the right mattress, you will provide optimal support for the spine during sleep and ensure that your little one wakes up in the morning without back pain – well-rested and full of energy.
Thermoelastic foam in the LIVELLO 80x190 children's sleeping mattress - perfectly adapted to a child's needs
The LIVELLO mattress from Lano Furniture is a medium-firm model made of thermoelastic foam. As the name suggests, this material reacts to the heat emitted by the human body. What does this mean in practice? The sleeping mattress will adapt to your child's body shape, bending exactly where they lie - it will recognise this by the gradually spreading heat. This translates into excellent spinal support regardless of how much your child squirms during the night. After getting out of bed, the foam will automatically return to its original state.

What are the features of the LIVELLO 80x190 children's sleeping mattress?
The LIVELLO children's mattress is double-sided, so you can flip it every now and then to extend its life. The LIVELLO mattress is made from T35 polyurethane foam combined with thermoelastic foam, which gives incredible comfort. The cover made of breathable material provides proper thermoregulation during sleep, and at the same time is easy to keep clean because it can be machine-washed. We know that you want to be sure that the sleeping mattress will fit perfectly into the children's bed that's in your child's room. Lano Furniture focuses not only on the needs of its youngest customers, but also on their parents. You can order the LIVELLO mattress along with other children's furniture with the option of home delivery and carry-in – so you'll save yourself from having to carry a heavy package on your own.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 8 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 5-10 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | LIVELLO |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T35 – 2 cm, VISCO foam – 3 cm, Polyurethane foam T35 – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 80x190 |
| Thickness | 8 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 70 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child and adult |
