BASIC 90x180 soft 8 cm foam mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the BASIC mattress :
- looks after sleep It improves a child's sleep comfort.
- is versatile It adapts perfectly to the needs of children of all ages.
- fits right in It's a good fit for a child's bed.
- helps save money It isn't a big burden on the budget.
Let the BASIC 90x180 mattress improve your little one's sleep quality straight away
Have you been wondering how to improve your little one's sleeping comfort for a long time? Do you not know why they are tired and cranky? The first step should be to change the mattress for the bed. An uncomfortable surface often causes shallow sleep, and as a result, the little one feels bad from the very morning. In our Lano Furniture offer, you will find the BASIC mattress. It is a classic mattress, perfect for children of all ages. Its undisputed advantage is also the price. The BASIC children's mattress is an affordable option for every budget!
What makes our BASIC 90x180 children's mattress from Lano Furniture stand out?
A well-fitted mattress for your child's bed can change nights in your home for good. The BASIC mattress is an excellent choice for a child's bed. Thanks to the polyurethane foam used in it, it positively affects the position of the toddler's body during sleep. It's an invaluable support for the spine, which is crucial for a deep and healthy sleep. If you want to truly influence whether your little one wakes up rested, you simply must be interested in the unique BASIC children's mattress from Lano Furniture.

A perfect fit at a reasonable price? Discover the BASIC 90x180 children's bed mattress from Lano Furniture
Does a good children's mattress have to be expensive? How can you guarantee your little one a healthy and peaceful sleep without spending your whole salary on a children's mattress? At Lano Furniture, we've found a truly sensible solution. Our BASIC mattress for a child's bed is a combination of innovative technology and quality. And all this at a price that certainly won't break the bank. Ensure your little one's happiness. Enjoy their proper development and allow yourself a little pleasure when they fall asleep peacefully in their bed.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Foam |
| Firmness of the mattress | Soft mattresses |
| Mattress thickness | 8 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 0-5 years |
| Certificates | OEKO-TEX |
| Model | BASIC |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 8 cm |
| Size | 90x180 |
| Thickness | 8 cm |
| Firmness | soft |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 35 kg |
| Mattress weight | 5-10 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
