BASIC 70x200 soft 8 cm foam mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the BASIC mattress :
- looks after sleep It improves a child's sleep comfort.
- is versatile It adapts perfectly to the needs of children of all ages.
- fits right in It's a good fit for a child's bed.
- helps save money It isn't a big burden on the budget.
What distinguishes our BASIC 70x200 children's mattress from Lano Furniture?
Have you been wondering how to improve your little one's sleeping comfort for a long time? Do you not know why they are tired and cranky? The first step should be to change the mattress for the bed. An uncomfortable surface often causes shallow sleep, and as a result, the little one feels bad from the very morning. In our Lano Furniture offer, you will find the BASIC mattress. It is a classic mattress, perfect for children of all ages. Its undisputed advantage is also the price. The BASIC children's mattress is an affordable option for every budget!
The perfect fit at a reasonable price? Discover the BASIC 70x200 children's bed mattress from Lano Furniture
Does a good children's mattress have to be expensive? How can you guarantee your little one a healthy and peaceful sleep without spending your whole salary on a children's mattress? At Lano Furniture, we found a really sensible solution. Our BASIC mattress for a child's bed is a combination of innovative technology and quality. All this at a price that certainly won't knock you off your feet. Take care of your little one's happiness. Enjoy their proper development and allow yourself a little pleasure when your child falls asleep peacefully in their bed.

Let the BASIC 70x200 sleeping mattress improve the quality of your little one's sleep right now
Have you been wondering for a long time how to improve your little one's sleeping comfort? Don't know why they're tired and grumpy? The first step should be to change their bed mattress. An uncomfortable surface often causes shallow sleep, and as a result, your little one feels bad from the very morning. In our Lano Furniture offer, you will find the BASIC mattress. This is a classic mattress, perfect for children of all ages. Its undisputed advantage is also its price. The BASIC children's mattress is an affordable option for everyone!

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Foam |
| Firmness of the mattress | Soft mattresses |
| Mattress thickness | 8 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 0-5 years |
| Certificates | OEKO-TEX |
| Model | BASIC |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 8 cm |
| Size | 70x200 |
| Thickness | 8 cm |
| Firmness | soft |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 35 kg |
| Mattress weight | 5-10 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
