DREAM 70x130 medium-firm 11 cm foamy coconut-latex mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the DREAM mattress :
- an overachiever It provides the highest quality of sleep for your child.
- thinks about quality It guarantees safe and healthy sleep thanks to its high-quality materials.
- can be flipped over It ensures the best sleep thanks to its double-sided construction.
- is a comfort lover It features numerous foams and layers that provide cosiness and comfort.
The dreamy DREAM 70x130 mattress from Lano Furniture for your little one
Do you want to give your child a safe and healthy night's sleep? Are you aware that only a mattress of the highest quality can guarantee it? We can assure you that your little one is sleeping on the most comfortable mattress for a child. Thanks to the numerous foams, layers, and the double-sided system of the DREAM mattress, your child will finally wake up well-rested.
The double-sided DREAM 70x130 mattress from Lano Furniture has many innovative solutions
Every preschooler loves to decide for themselves. Let them choose which side of the mattress they prefer to sleep on. This way, you'll show them that they have control over their sleep, which will be important for their self-esteem. Each side of the DREAM children's mattress will guarantee them the best quality sleep.

Can you support your child's peaceful and healthy sleep? With the DREAM 70x130 mattress from Lano Furniture, anything is possible
Of course it can! At least, you can have one if you want to. The DREAM foam latex mattress is a fantastic choice for both toddlers and older children. A child's mattress should adapt to their body and only slightly give way under their weight. Luckily, with Lano Furniture, you can be sure you've made the right choice. A mattress straight out of your dreams - the DREAM coconut latex mattress. One of the layers is made from coconut husk. It is designed to ensure enhanced mattress firmness while also contributing to even better elasticity. It's worth knowing that this fibre perfectly absorbs sweat and moisture without losing its properties. The DREAM sleeping mattress is the ideal companion for rest. It is every parent's dream for their child to sleep soundly and wake up rested in the morning. At Lano Furniture, we have fulfilled many such wishes, making both parents and their exceptional children happy. Be sure to check all the features of our DREAM foam mattress and guarantee your little one colourful dreams.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Orthopedic mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 11 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 2-5 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | DREAM |
| Type | orthopaedic mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 8 cm, Latex foam – 2 cm, Coconut fibre mat – 1 cm |
| Size | 70x130 |
| Thickness | 11 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 60 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
