SPA 90x200 medium-firm 13 cm convoluted foam mattress with antibacterial properties Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the SPA mattress:
- has antibacterial foam It provides resilience and support, and reduces the development of infections.
- improves blood circulation The system of grooves improves blood circulation.
- doesn't like mites It provides ventilation and limits moisture and mites.
- has a rich interior It features a Tencel knitted fabric that quickly absorbs moisture, maintaining sleep hygiene.
SPA mattress – perfect spinal support and protection against bacteria
A mattress with convoluted foam, perfectly supports the spine along its entire length, while reducing the risk of numbness. This is a mattress that conforms to the shape of the body. Your child will feel the pleasure of a luxurious sleep. The SPA mattress is enriched with a special antibacterial insert, which helps maintain a high level of hygiene. This is especially important for children who suffer from allergies. The special design makes the mattress excellently ventilated, which reduces the risk of moisture build-up, but also sweating during sleep. This is an extremely comfortable antibacterial mattress in the Lano style.
Learn the secrets of the SPA mattress's structure
At Lano Furniture, we make sure that our products are tailored to the needs of little ones, ensuring their safety and comfort in every aspect. The SPA mattress is exactly that. It is a medium-firm mattress – suitable for children. Toddlers don't sink into it, but get optimal support. The mattress is made of highly elastic foam with antibacterial properties. This keeps the SPA mattress clean and fresh. The contouring, a special system of foam cuts, creates a pleasant massaging sensation on the body, which simultaneously improves blood circulation. The SPA mattress comes with an innovative cover designed to make it easy to keep clean while also improving the mattress's ventilation properties. The bottom of the cover is a 3D mesh. The top is made of Tencel knit fabric, which contains wood fibres. It has a cooling effect, making the mattress "breathe". The cover absorbs a toddler's sweat during sleep and wicks it to the outside, where it evaporates. This prevents the child from sweating at night. The cover can be washed at 60°C.

Is it worth choosing the SPA mattress? See when it's the best choice
At Lano Meble, we know that choosing a mattress is not easy. There are so many options! So, when is it worth buying a mattress with profiled foam? Choose the SPA mattress if:
- your little one likes to sleep comfortably;
- you expect the mattress to be durable – it's a mattress that ensures durability. It will last for a long time;
- your child is an allergy sufferer – the mattress has antibacterial properties and protects against moisture retention;
- you want the mattress to be lightweight – it's easy to remove the cover for washing.
Materac jest dostępny w wielu rozmiarach, dlatego z pewnością dopasujesz go do łóżka swojej pociechy. Wybierz materac SPA dla komfortowego snu Twojego dziecka. Zapewnij maluchowi najlepszy, luksusowy sen każdej nocy. Materac SPA nie tylko zapewnia wysoki komfort w czasie snu, ale gwarantuje także podparcie dla kręgosłupa dzięki systemowi nacięć na powierzchni pianki, znajdującej się w materacu.Materac zawiera specjalny wkład z antybakteryjnej pianki, która gwarantuje higieniczność i zdrowy sen malucha. System wentylacji materaca ogranicza powstawanie nieprzyjemnej wilgoci. To doskonały materac dla Twojego dziecka.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Orthopedic mattresses |
| Mattress material | Foam |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 13 cm |
| Certificates | OEKO-TEX, SAFETY DECLARATION |
| Model | SPA |
| Type | foam mattress |
| Filling | Tencel cover + 3D mesh; highly elastic foam 12 cm ; convoluted foam - massaging 1 cm |
| Size | 90x200 |
| Thickness | 13 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 70 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes - 60 degrees |
| For whom? | children and adults |
