TED 80x180 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with TED:
- optimises space Leaves more room for play, study and other activities.
- has a big imagination Children can choose the colour they like.
- is versatile Offers up to 3 levels for sleeping.
- cares about the environment Made from pine wood from responsible forest management.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
- everyone would want it It can serve as a base for children's play and relaxation.
A perfectly designed space – choose the olive green TED 80x180 bunk bed
It's not easy to arrange a children's room so that they have space for play, but also for studying or other activities. As parents, you should consider choosing a bunk bed from Lano Furniture. Our TED bunk bed is perfect for slightly older children and will guarantee them a safe night's sleep. Be sure to check out all the benefits of this unique bunk bed for a child. This is all thanks to the 3 sleeping levels designed into the TED bunk bed. Perhaps thanks to a bunk bed from Lano Furniture, the little ones will stop visiting their parents' bedroom so often because they'll fall in love with their new sleeping space. The TED bunk bed for a child's room is a functional solution with attention to the smallest details.
Ensure your children's safety – the proven olive green TED bunk bed
We are convinced that you know perfectly well what is best for your little ones. We, at Lano Furniture, also strive to live up to parents' expectations. Our TED bunk bed is made from pine wood that comes from responsible forest management, so being ECO is included in the price!

A treat for every little one – the olive green TED bunk bed
The TED bunk bed from Lano Furniture certainly offers many opportunities for fun for the little ones. What's more, the bunk bed is safe, and its construction will ensure that nothing happens to your child while they are sleeping. If you don't need 3 sleeping spaces, the kids can turn one of them into their private den. Do you expect the highest quality? The choice is simple – Lano Furniture.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of TED, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | TED |
| Number of users | 3 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 209,5 cm |
| Weight | 72 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | nie |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 3 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
