EMILKA 80x180 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with EMILKA:
- sharing is a priority Designed for three children.
- different by day and night Features a pull-out and retractable sleeping base.
- authentic Made of 100% pine wood.
- able to adapt The safety rails can be placed in any way you like.
- full of potential Two large pull-out drawers can be hidden underneath the bed.
- tailored to you Comes with a universally mounted L/R ladder.
A children's furniture that fits into any space – the olive green EMILKA 80x180 bunk bed
The EMILKA bunk bed is a bed with huge potential, an incredibly well-thought-out design, and is dedicated to siblings who share one room. The EMILKA bunk bed consists of two levels and an additional pull-out platform with a mattress. During the day, it's hidden and doesn't take up space in the room, but at night, it can be pulled out to allow a third child to sleep. This way, you'll save a lot of floor space in the children's room. Wood is still considered the most durable and stable material. It shows a very high resistance to mechanical damage. The EMILKA bunk bed was made from pine wood, which means it can be used for many years. Additionally, its surface has been protected with certified lacquers that are safe for children. The EMILKA bunk bed looks beautiful for a long time.
A solid frame that guarantees peace of mind – the EMILKA olive green bunk bed
The EMILKA bed for siblings will work well even with small children. If you are thinking about changing one of your children's slatted cots to a regular bed, then this is a great option. The EMILKA bunk bed has high guard rails on every side. At the front, you can place them in any way you like, depending on which side you want the comfortable ladder to be on.

The olive green EMILKA bunk bed – a chance to keep the room tidy
In a small room, especially one shared by siblings, there is always a lack of cupboards and shelves. The EMILKA bunk bed from Lano Furniture can be additionally equipped with spacious drawers located under the pull-out platform. They are great for storing bedding, as well as toys or seasonal clothes. This is an example of the maximum potential of a piece of furniture being used in a children's room.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of EMILKA, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | EMILKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 179 cm |
| Weight | 88 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Filling | 13763 |
| Thickness | 13768 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12182, 10436, 10753, 10479, 10396 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13734 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12182, 10436, 10753, 10479, 10396 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
