TOMI 80x170 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with TOMI:
- has great strength Its sleeping base can support up to 100 kg.
- tailored to you It comes with a universally mounted L/R ladder.
- easy to assemble Simple assembly using Allen screws.
- is multi-purpose It provides space for 3 people.
- is safe It meets all health and safety standards.
- is designer The furniture has a universal look.
Give your children the olive green TOMI 80x170 bunk bed that will take care of their safety
At Lano Furniture, we care about your child's safety, which is why all our children's beds are manufactured to the highest standards. The frame of the TOMI bunk bed is made of pine wood, which is durable. What's more, the universal look of the furniture means you can easily match it to your interior decor and transform your child's room, creating a cosy children's bedroom. The TOMI bunk bed can be an interesting option for both twins and siblings of a similar age. You can adapt the TOMI bunk bed from Lano Furniture to your individual requirements. The bed has as many as 3 sleeping spaces, so you can add a top and bottom mattress and a mattress for the pull-out base. If your children don't want to use the TOMI bunk bed, you can separate it into two separate beds at any time.
Little ones will surely appreciate the sense of security the olive green TOMI bunk bed from Lano Furniture gives them
The wooden guard rails and comfortable ladders are characterised by their versatility, which means that even if you decide to change the arrangement after a while, you can freely choose which side the entry will be on. The TUMI bunk bed is assembled using Allen screws, which means you can disassemble it at any time and move it to another location. Another interesting feature is the roomy drawers, located under the bottom mattress. You can put bedding or toys in them so that the children's room is always tidy.

Lano Furniture created the olive green TOMI bunk bed to give your children the best
The TOMI bunk bed is a guarantee of durability, as the maximum load per sleeping deck is 100 kg. You also don't have to worry about your floor, as all our products are equipped with rubber wheels. Order the TOMI bunk bed from Lano Furniture and create a children's room that will be the perfect place to rest for your little ones. We provide delivery of the furniture to your apartment and its assembly. For orders over PLN 800, delivery is free.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of TOMI marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | TOMI |
| Number of users | 3 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 69 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 160 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x170 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12182, 10458, 14828, 10773, 14844, 10416, 10538, 10571, 14839 |
