OLIWIA 80x170 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with OLIWIA:
- for everyone Can accommodate up to three children.
- takes care of everything Provides safety and comfort.
- space-saving Does not take up much space in a child’s room.
- is original It combines a designer look with practicality.
- is durable Provides durability and stability.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
For two or three siblings – the olive green OLIWIA 80x170 bunk bed
Do you have three children who share one children's room? Are you looking for practical solutions? If so, we have what you're looking for. Our OLIWIA bunk bed combines two solutions, which allows it to accommodate three children. The OLIWIA bed for siblings is a bunk bed that has a hidden pull-out, independent third bed in the bottom section. When you choose our OLIWIA bunk bed, you decide how to install the safe rails and also on such an important parameter as the type of mattress. Thanks to this customisation, you can easily adapt the OLIWIA bunk bed not only to the age but also to the requirements and physical characteristics of your children.
Siblings always together – the olive green OLIWIA bunk bed with a pull-out bed
In children's rooms that are shared by siblings, every centimetre is important. Placing three separate beds can significantly take up space that is essential for playing or learning. The OLIWIA bed for siblings is a designer and at the same time practical piece of furniture that takes up the same amount of space as a single bed, but contains a sleeping space for three children. It's up to you and your children how you want our OLIWIA bed for siblings to look. Depending on your needs, the bottom, pull-out part can be tucked away under the bunk bed or it can stand alone in another part of the children's room. And if you decide on removable guard rails, the OLIWIA bunk bed will serve your children even when they are in their teens.

The olive green OLIWIA bunk bed – saves space
Our OLIWIA bunk bed is perfect not only for a children's room where three siblings live but also for a room where two brothers or sisters live. And what about the third bed? It's a great solution for when your children like to invite friends for a sleepover or when grandma or grandpa come to visit their grandchildren and want to stay a little longer.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of OLIWIA, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | OLIWIA |
| Number of users | 3 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 73 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 160 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 13 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x170 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Type | 13760, 13762 |
| Filling | 13763 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12181, 10457, 14885, 10772, 14896, 3753, 10537, 10570, 14909 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13734 |
| additional Barrier for pull-out bed | 13731, 13733 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12182, 10458, 14828, 10773, 14844, 10416, 10538, 10571, 14839 |
