KLARA 80x170 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with KLARA:
- likes classics An elegant and timeless solution.
- is sturdy Made from high-quality pine wood.
- extremely welcoming Meets the needs of siblings or provides extra space for guests.
- enables personalisation The option of a removable guardrail allows for customisation.
- loves comfort It has space for a comfortable mattress on the pull-out base.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
Looking for new inspirations for a children's room? You will create a unique atmosphere with the olive green KLARA 80x170 bunk bed
The KLARA bunk bed from Lano Furniture is produced with attention to every single detail. The materials we use are of the highest quality, as we want to ensure your child has a healthy and peaceful night's sleep. The KLARA bunk bed is an interesting option for a children's room decorated in a classic style. The KLARA bunk bed's classic frame will be an interesting feature in your children's kingdom. The pine wood, protected with anti-allergenic paint, will ensure the durability of the KLARA bunk bed for many years. KLARA is a three-person bunk bed that will meet the needs of even the most demanding children. The protective rails are available in two versions—a permanently mounted or a removable one. The second option allows you to remove the rail during the day when the children just want to play. You can put it on at night to keep your little one safe while they sleep. The KLARA bunk bed also has space for a comfortable mattress on the pull-out deck. This is an interesting option if you have children of similar ages or if you often have guests staying over.
Choose the drawer option for the olive green KLARA bunk bed and create a unique piece of furniture
The KLARA bunk bed is very versatile, so you can use it to furnish both girls' and boys' rooms. The spacious drawers will hold the toys and gadgets of little world explorers. Meanwhile, the safe ladder with wide rungs will be a convenient aid for little ones when climbing to the top bunk of the KLARA bunk bed.

Choose mattresses according to your child's age and needs, and order the olive green KLARA 80x170 bunk bed today
At Lano Furniture, we design the KLARA bunk beds to serve your children for a long time. If you change the decor of the children's room, you can separate the KLARA bunk bed into two separate beds at any time. This is a very interesting option because little ones don't like routine. Assembly is extremely simple, but if you don't have much time for it, we'll be happy to help. Choose the right size of mattresses, and we'll deliver your children a comfortable KLARA bunk bed where all their dreams will be an extraordinary adventure.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of KLARA, marked on the drawing beside ➔

Discover the KLARA bunk bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | KLARA |
| Number of users | 3 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 73 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 160 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x170 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Filling | 13763 |
| Thickness | 13768 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13734 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12182, 10458, 14828, 10773, 14844, 10416, 10538, 10571, 14839 |
