LUK 80x160 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with LUK:
- thinks of safety Designed with children’s safety in mind.
- unfazed by change Can be adjusted to individual needs and preferences.
- a good investment Will serve children for many years.
- likes a good night’s sleep A child’s safety and peaceful rest are its top priority.
- tailored to you It has a universally mounted L/R ladder.
- sticks to the rules It meets strict safety standards.
Healthy sleep for your children? It's possible with the olive green LUK 80x160 bunk bed from Lano Furniture
Choosing a children's bed for a child's room isn't the easiest task. After all, you do everything you can to ensure your children fall asleep peacefully and wake up rested. At Lano Furniture, we have a proven way to furnish a room for a child to guarantee the best for your little ones. The LUK bunk bed is the answer to all the needs of your beloved children. The most important feature of the LUK bunk bed for a child? Of course, the high quality of the materials it's made from. We created our LUK bunk bed from high-quality pine wood. It's incredibly safe and will also serve your little ones for years. A combination of quality and excellent craftsmanship? That's simply the definition of the LUK children's bed.
The olive green LUK bunk bed – individuality at its finest from Lano Furniture
When designing a room for your little ones, you try to fulfil all their dreams. The LUK bunk bed can be freely customised. Decide whether the LUK children's bed from Lano Furniture will have drawers, also take care of the appropriate height of the guard rails, and determine where to place the comfortable ladder. Fitting the LUK bunk bed appropriately will make it your children's favourite place to rest for years to come. Of course, the drawers of the LUK children's bed or the right mattress are elements that you pay attention to. However, nothing is as important to you as the safe and peaceful sleep of your children. For us, as Lano Furniture, the safety of our youngest customers is our top priority. That is why we have created the LUK bunk bed, which meets even the most stringent requirements of parents.

A unique proposal from Lano Furniture – the olive green LUK bunk bed
Are you planning a small renovation at home? Or perhaps you're preparing a room for siblings? No matter how long you've been looking for the right furniture for your little ones' room, you should check out the Lano Furniture offer. We carefully select the materials used for our children's beds. It's not worth compromising. Choose the LUK bunk bed and enjoy everything it has to offer.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of LUK, marked on the drawing beside ➔

Discover the LUK bunk bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | LUK |
| Number of users | 3 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 160,5 cm |
| Weight | 67 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
