MIA 90x200 olive green loft bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with MIA:
- you can’t pass it by indifferently Stands out with a unique and attractive design.
- is versatile Can serve many functions, from sleeping to a place for learning and play.
- children love it Equipped with sturdy guard rails to prevent a child from falling out.
- tailored to you It has a universally mountable L/R ladder.
- cares about health The varnishes used in its finish are 100% safe for health.
- is strong It can hold a maximum load of 100 kg.
Organize space with the olive green MIA 90x200 loft bed
A little one's bedroom doesn't have to be boring. You can turn it into a beautiful and fully functional space. There are many items that can be a great way to liven up such a room. One of them is the lovely MIA loft bed. The MIA mezzanine loft bed is a piece of furniture that your child will love. Every one of us dreamed of a place to relax like this when we were young. It can be a substitute for a treehouse and be a fully functional and practical piece of furniture at the same time. It's perfectly suited to create a place for studying and also a play corner. A comfortable and solid ladder with gently contoured rungs leads to the sleeping level. The bed frame has safe rails that provide protection for even the most boisterous little ones.
Let yourself fall in love with the olive green loft bed – MIA will liven up the interior of the children's room
You're probably now wondering if the MIA bunk bed is the right choice for your little one. Remember to also choose the right mattress for your child. To a large extent, the mattress will be responsible for the comfort and convenience of rest and sleep. A well-chosen one provides regeneration and a chance to rest during the day. If you have any doubts, check the WHAT MATTRESS TO CHOOSE tab or contact us. You can configure the bed according to your needs and adapt it to your individual preferences and the character of the children's room, which we encourage you to do right now. The MIA children's bunk bed was created primarily to fulfil the dreams of the youngest children and the requirements of their parents. Every child will be happy to play with a piece of furniture like this every day, and parents can be confident about their child's safety. The MIA bed at night ensures a peaceful rest, and during the day – a source of satisfying play and lots of fun!

Not only toddlers will appreciate the olive green MIA children's bed
You can arrange the free space under the bed however you like. It's an ideal spot for an additional piece of furniture such as a desk for studying or a chest of drawers. The MIA bed will fit perfectly into both a boy's and a girl's room. Buy it now and fulfil your child's innermost dreams.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of MIA, marked on the drawing beside ➔

For increased stability, we recommend securing mezzanine-type beds to the wall*
* The additional assembly service does not include fixing the bed to the wall
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | loft bed |
| Model | MIA |
| Number of users | 1 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 174 cm |
| Weight | 46 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x200 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
