LAURA 90x190 olive green loft bed bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with LAURA:
- values space-saving Helps save space in a children’s room.
- protects your child Its edge is fitted with a high spindle guard rail.
- built to last Guarantees sturdiness and durability for many years.
- health matters to her It is coated with a non-toxic finish, safe for the child’s health.
- she is inventive The mezzanine allows creative use of the space beneath it.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
Discover the bed LAURA
Discover the bed LAURA
Trust Lano Furniture and arrange a child-friendly space with the pine LAURA 90x190 loft children's bed
The LAURA single loft bed is a unique solution that will liven up the decor of a child's room. However, a design loved by children isn't the only advantage of this piece of furniture. Get to know it better! A mezzanine is a solution that will help save a lot of space, which is why it's perfect for a small children's room. You can arrange the bottom part however you like—you can place a desk underneath it, put a comfortable armchair or sofa there, or even organise a corner for storing all the toys that are scattered on the floor. The edge of the children's bed is finished with a high slatted rail, which prevents falling from a height. The ergonomic ladder with comfortable, stable steps, on the other hand, is responsible for safe entry into the bed.
Do you already know all the advantages of the olive green LAURA children's bed?
As a parent, you care about your child's well-being, so you want to know if using the LAURA children's bed is completely safe for them. It's made from FSC-certified pine wood, and the surface is covered with a non-toxic coating that doesn't pose a threat to the health of the young user.

A sleeping mattress – choose the soul for your olive green LAURA 90x190 bed
To complete your single LAURA children's loft bed, you will need a mattress. You will find one in the Lano Furniture range – in a size that fits this bed base perfectly. Browse our suggestions and find the sleeping mattress you need – latex, foam, sprung foam, or coir.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of LAURA, marked on the drawing beside ➔

For increased stability, we recommend securing mezzanine-type beds to the wall*
* The additional assembly service does not include fixing the bed to the wall
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | loft bed |
| Model | LAURA |
| Number of users | 1 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 178 cm |
| Weight | 51 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x190 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
