GLORIA 90x190 cashmere single high sleeper bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with GLORIA:
- values space-saving Perfectly saves space in a child’s room.
- likes to feel safe Equipped with stable guard rails of the right height.
- exceptional in many ways Its elegant design gives the child’s room a unique character.
- learning is not a challenge with it Its lower part remains open and can serve as a study space.
- loves to climb The shaped 5-rung ladder makes climbing easier.
- tailored to you It has a universally mounted L/R ladder.
How to improve a child's sleep? Just replace the bunk bed with the cashmere GLORIA loft bed from Lano Furniture
A loft bed is a great idea for saving space in a room, and at the same time, a successful way to create a play area for a child. GLORIA, which is the name of the GLORIA loft bed from Lano Furniture, is an elegant piece of furniture with a frame made entirely from pine wood and then finished with water-based paint that complies with all standards. The solid construction of the GLORIA guarantees safe playtime and a peaceful night's sleep. The sleeping area on the GLORIA loft bed is on the top level, which is reached by a contoured 5-rung ladder. The lower space remains open and can be arranged in any way you like—as a study area or a play corner. Due to its unique character, the GLORIA loft bed will be a beautiful feature in both a boy's and a girl's room.
Why is the cashmere GLORIA 90x190 loft bunk bed a good choice for my children? We answer!
Before you decide to buy a bunk bed for your child, pay attention to the safety of the structure. The furniture should have stable guard rails of a height appropriate for the child's age. The guard rails should be densely spaced to prevent the child from getting stuck or falling out. A durable ladder is another element worth remembering – make sure it is well-profiled and comfortable to climb, like the one on the GLORIA mid-sleeper bed.

Are you looking for the best cashmere children's bed? The GLORIA loft bed certainly won't let you down
The GLORIA loft bed can be decorated however you like. One day it can be a space station, the next a tower for a princess. It works well in a room for either a boy or a girl. The GLORIA bed is as unique as your child, so they will never be bored together. The unconventional design of this piece of furniture will stimulate your child's imagination every day. See for yourself and check out what else the GLORIA bed can do for you.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GLORIA, marked on the drawing beside ➔

For added stability, we recommend securing loft beds to the wall*
* The additional assembly service does not include securing the bed to the wall
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | loft bed |
| Model | GLORIA |
| Number of users | 1 |
| Colour | cashmere |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 227 cm |
| Weight | 45 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x190 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
