FERO 80x180 cashmere Montessori floor children's bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with FERO:
- versatile model It serves both as a cot and a playpen.
- universal design Fits into any room.
- strength matters Its sleeping base can support up to 100 kg.
- comfort comes first Together with a comfy mattress it is perfect.
- gives you choice You can buy it with or without a mattress – it’s up to you.
- ensures safety Made from certified materials.
Is it worth combining the function of a playpen and a children's bed? The cashmere FERO 80x180 children's bed can do it
A children's bed or a baby cot bed? Why choose when you can buy one piece of furniture that works in both roles—and will grow with your child and serve them at various stages of their development. Find out what else the FERO children's bed has to offer. Looking at the FERO children's bed model, you probably think it's a classic baby cot bed where you can leave your little one to play while you attend to your own tasks for a moment. In reality, the furniture can fulfil many more functions. Paired with a comfortable children's mattress, it will provide optimal conditions for sleep. The bars and low frame, which is close to the ground, will ensure the safety of a small child who isn't yet used to sleeping without their parents. However, with the purchase of an additional element that allows you to remove the front rail, the FERO floor cot bed will meet the expectations of even older children—all you need is a sleeping mattress suited to their age.
A well-chosen mattress for the FERO 80x180 cashmere children's bed means sleep tailored to their needs
Perhaps you already have a decent mattress for sleeping that could easily last for several more years? However, you can also buy a ready-made set that is ready to use as soon as it's assembled. At Lano Furniture, we give you the option of whether you want to buy the FERO children's cot with a mattress for sleeping or without one.

The cashmere FERO cot bed – the joy of co-designing any room
At Lano Furniture, we know what you as parents feel when choosing furniture for your child's room. The FERO cot bed will help you furnish your child's bedroom. It will be with them during sleep and playtime. The simple, stylish railings make the interior of the room unique, and at the same time, it will be easy to match other furniture to it. The FERO cot bed can accompany your child even if you suddenly decide to change the bedroom decor.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of FERO, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | cot bed |
| Model | FERO |
| Number of users | 1 |
| Colour | cashmere |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 62 cm |
| Weight | 33 kg |
| Barrier | vertical fixed included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
