ZOFIA 120x200 olive green Montessori floor children's bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with ZOFIA:
- safe and thoughtfulSolid pine wood and low rails protect the child.
- ideal as a first bedPerfect for a toddler starting to sleep independently.
- durable and naturalHigh-quality wood ensures durability and a beautiful look.
- supports independence The low construction allows for easy getting on and off.
- certified safety The materials meet the highest quality standards.
- cares about details The smooth finish eliminates the risk of cuts.

The olive green ZOFIA 120x200 single bed — designed for little explorers
Choosing the right bed for a child can be a real challenge. Imagine a piece of furniture that combines functionality, aesthetics, and reliable safety—all at an affordable price. Sounds like a dream? With the ZOFIA single bed from Lano Furniture, it's a reality. At Lano Furniture, every design is created with little explorers in mind. The Zofia 120x200 children's bed with rails is undoubtedly an excellent choice as a first bed for a toddler. What's more, it's also a great model for an older child who would like to sleep on their own in their room. We'll show you that our toddler beds will fit perfectly into any room, and you'll see the joy on your child's face. Don't wait and see what else the ZOFIA Montessori bed from Lano Furniture has to offer.
Care for your child's safety at every turn with the olive green ZOFIA 120x200 single bed from Lano Furniture
Your little one's safety is our priority. With the youngest in mind, we created the ZOFIA safe children's bed. It is made from sturdy pine wood, which guarantees its durability and a natural look, making it a perfect fit for various interior styles. Furthermore, the low wooden cot bed for a child allows for easy getting in and out without the fear of falling. It is also worth adding that the ZOFIA low children's bed also has low protective guard rails that shield your little one during sleep. At the same time, they don't restrict space or comfort. All the elements of the ZOFIA safe children's bed are carefully finished to eliminate the risk of scratches or cuts. For the production of our beds, we only choose verified raw material suppliers. Now you know that choosing a bed from Lano Furniture is child's play.

Match the ZOFIA 120x200 bed to your child's room — it's really simple!
Does choosing a children's bed only bring to mind the tiresome scrolling through countless websites? Are you browsing forums in search of valuable advice that will help you choose the perfect children's bed with a mattress? You want it to meet all, even the most stringent safety standards, but also to be simply functional and fit into the decor of your child's room. The ZOFIA bed was designed with various needs and tastes in mind. At Lano Furniture, we care about the best materials from which our furniture is made. Moreover, we pay attention to safety and demand the highest quality components, confirmed by a certificate. Don't waste time searching hundreds of stores. Choose the ZOFIA children's bed and enjoy the functionality, aesthetics, and peace that it will bring to your home. Lano Furniture - your partner in creating safe and stylish interiors for children.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of ZOFIA, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Maksymalna zalecana wysokość materaca to 10 cm
Technical data
| Type | single bed |
| Model | ZOFIA |
| Number of users | 1 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 120x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 120 cm |
| Bed height | 29 cm |
| Weight | 26 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed/removable |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 120 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 10 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | The product comes in one package |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 120x200 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for toddlers |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 14818, 14850, 14832, 10495, 14846 |
