SOFINO 90x200/140x200 cashmere loft bed with sofa bed, fabric beige poso 38 Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with SOFINO:
- saves space effectivelyThe bedding container ensures efficient use of space.
- is uniqueCombines the function of a bed and a 140x200 fold-out sofa.
- feels pleasant to the touchThe sofa is upholstered with plush ZOOM or POSO fabric.
- perfectly fitted ladder It's designed so you don't have to give it up when unfolding the bottom sofa.
- pillows included When you buy the bed, you'll receive a set of 3 large pillows that can form a backrest when the sofa is unfolded.
- well-thought-out design It allows for the creation of two different spaces for the child.

The cashmere SOFINO 90x200/140x200 loft bunk bed with a sofa will delight you with its unconventional combination
At Lano Furniture, we aren't afraid of bold solutions. That's why we have the perfect product for our younger customers. The SOFINO mezzanine bed is a fantastic piece of furniture that will find its place in many teenagers' rooms. The sofa bed provides comfort during the day for when your child wants to study, play, or invite friends over. In the evening, the mezzanine bed will be a great space for sleeping. At Lano Furniture, our creative approach to sleep is a look to the future. Make sure to check out all the advantages of our modern SOFINO teenage bed.
The plush comfort of SOFINO 90x200/140x200 is within your reach
A sofa bed from the Lano Furniture range is an eye-catching element for a room's decor. In our range, you'll find the SOFINO product in the colour SAGE. This is a muted, grey colour that suits both a girl's and a boy's room. What's more, the ZOOM fabric covering the sofa is a pleasant-to-the-touch plush. The aesthetic qualities are not everything. The Esy-Clean technology used allows for quick and easy cleaning of soiled surfaces on the bed combined with the SOFINO sofa. We have no doubt that the SOFINO sofa in this version will perfectly complement a classic or modern style. Don't wait and choose this plush pleasure with the SOFINO sofa from Lano Furniture.

How does velvet transform an interior? Be sure to check it out with our SOFINO 90x200/140x200 bunk bed
Do you associate velvet with luxury and elegance? What if we told you it's also perfect for a children's room? This is all thanks to the unique POSO fabric used to upholster the SOFINO loft bed with a sofa. A characteristic feature of this material is its durability and resistance to wear. This way, by furnishing your children's room with the SOFINO youth bed, you are guaranteed that the furniture will last for many years. The beige POSO material will fit perfectly into a classic or retro style, and the pleasant-to-the-touch structure of the corduroy-like fabric will add a warm and cosy atmosphere to the interior. See for yourself how velvet can transform a room with the SOFINO youth bed. Can our SOFINO loft bed with a sofa offer you more? Of course. You already know that one piece of furniture gives you the opportunity to better arrange your child's room. When you buy the bed, you will receive three large cushions in the same colour as the SOFINO sofa, which will create a backrest. At Lano Furniture, we create beds that are comfortable, but also functional. One of the models we are truly proud of is, of course, our SOFINO youth bed. Thanks to its original design, you gain space, creating two completely different areas for your child. In addition, the sofa's upholstery will completely change the character of the child's room. And a comfortable loft bed with a sofa and a matching mattress from Lano Furniture will ensure a deep and healthy sleep. The SOFINO model is ideal for a youth room. The 90x200 loft bed will be perfect for resting, providing a comfortable place to sleep. On the other hand, the sofa, which measures 140x200 when unfolded, is ideal as a place to study or receive guests, ensuring comfort and functionality. At Lano Furniture, we don't like to be limited. So we can boldly say that SOFINO will be a bull's-eye for siblings of different ages, or even for parents who want to sleep close to their little one or have limited space. Invite our SOFINO bed into your home today.

Hi, get to know me better!
Before you make your final choice, check out every dimension of the SOFINO, marked on the diagram on the right ➔
Look, my lower deck is wider!

Discover the functionality of SOFINO
Discover the functionality of SOFINO
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | SOFINO |
| Number of users | 2 |
| Colour | cashmere |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | not applicable |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 |
| Bed width | 96/191 (całkowity wymiar po rozłożeniu z drabinką) |
| Bed height | 168 cm (siedzisko : 80 cm, oparcie : 60 cm) |
| Weight | personalisation |
| Barrier | height of upper safety barrier: 25 cm |
| Bed ladder | removable |
| Drawers | box drawer (pojemnik na pościel) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 |
| Mattress width | 90 |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Fabric name | zoom 15 sage |
| Fabric cleaning and care | using mild cleaning agents |
| Fabric certificates | Health and environmentally friendly fabric. Compliant with R.E.A.C.H. |
| Fabric abrasion resistance – Martindale test | 100,000 cycles (very high abrasion resistance, used in commercial furniture) |
| Fabric colour | grey |
| Fabric pattern | corduroy |
| Fabric weight | 20 g/m2 +/-5% |
| Fabric composition | 92% polyester; 8% nylon |
| Fabric type | plush |
| Bed size | 90x200/140x200 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
