STAR 90x200 olive green children's single Montessori bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with STAR:
- is safeProtects against falling, ensuring a peaceful sleep.
- supports independenceTeaches the child self-reliance.
- easy to cleanThe little one can make the bed on their own.
- provides comfortLarge sleeping area, freedom of movement.
- is universalIt fits into interiors and grows with the child.
- stands out with its designModern look with round legs and balusters.

White STAR 80x180 children's floor bed from LANO
A floor bed supports independence, is safe, and gives your child the opportunity for free — which is the best! — play. This kind of model teaches independence: the little one decides for themselves when to get in and when to use other parts of the room. Its simple, yet well-thought-out, design eliminates the risk of falling, while its minimalist form makes this low children's bed suitable for a variety of interiors. At the same time, it's original. Take a look at the round legs that make the STAR bed stand out from other furniture of this type. That's not all. If you want, you can accessorise it with decorative balls; it's extremely simple, just screw them on to create an original bed for a boy or girl.
STAR 80x180: The first independent bed in white from the LANO store
A Montessori bed, such as the STAR model, is a good choice for the first independent bed for a child. Why? P
Because it's practical and user-friendly for a little one. Choose this option if you value:
- Child’s safety – the bed has no high rails, but rather pine balusters adapted to the child’s needs. They ensure a peaceful sleep, even when the little one tosses and turns at night.
- Supporting the child’s independence – the playpen-style bed builds a sense of agency in the child and motivates them to act independently.
- Open construction – the bed is low to the ground, and its structure is partly open. This design allows you to reconcile two needs: the child’s safety and independence.
- Ease of cleaning – the little one can make the bed on their own. It’s another step toward learning independence.
- Comfort – the STAR bed provides a sufficiently large sleeping area for the child. They can freely stretch, move, and change position during the night’s rest.
- Versatility – the simple construction makes STAR suitable both as a bed for a girl and for a boy.
- A bed that grows with your child – a bed for a 2-year-old or a 4-year-old? It doesn’t matter. The STAR model will serve your child for many years.

The white bed with balusters — a designer STAR 80x180 model from LANO
The railing with balusters is the hallmark of the STAR bed. On the one hand, it is responsible for the toddler's safety, protecting them from falling, and on the other, it determines the stylish appearance of the furniture. The modern wooden balusters are unlike any others: just look at their rounded shape! Thanks to it, the pine children's bed feels great in contemporary décors. What's more, you can add decorative and ultra-simple-to-install balls to the legs. Also, consider the other features of this model:
Rich colours – neutral white, fashionable cashmere, and olive green. These are just a few of the colour options you can choose from. Reliable materials – pine wood makes the bed solid and resistant to damage, and its design is timeless. Stylish look – a simple shape and slightly rounded legs. It's a reliable way to get an impressive children's bed.
The solid STAR children's bed is a piece of furniture that will appeal to both your child and you. Your little one will love the simple design that encourages carefree play. You will appreciate the solutions that increase your child's safety, such as the wooden balusters. You will both be delighted with the original look of the bed.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of STAR, marked on the drawing beside ➔

Discover the STAR Montessori floor bed for children
Odkryj łóżko montessori podłogowe dziecięce STAR
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | STAR |
| Number of users | 1 |
| Colour | white |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 |
| Bed width | 87 |
| Bed height | 58 cm |
| Barrier | vertical fixed included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 |
| Mattress width | 80 |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | The product comes in one package |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | White |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
