TYTUS 80x190 olive green double trundle tipi bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with TYTUS:
- is creativeThe tent shape captures children’s attention and sparks their imagination.
- stimulates imaginationIt can serve as a teepee, a house, or a unique play base.
- versatility is no problemIt can take on many roles, from a sleeping space to a play den.
- supports child developmentBy encouraging creative play and stimulating imagination.
- ensures healthy sleepThanks to an appropriately chosen mattress.
- ideal for siblingsIt has an additional pull-out deck.
Odkryj łóżko TYTUS
Odkryj łóżko TYTUS
Original ideas for a child's room, only with the olive green TYTUS tipi-shaped bed from Lano Furniture
Can't find a bed that your little ones will like? Show them the TYTUS—our low tipi-shaped bunk bed—and you'll see they'll immediately want it in their room. This model has an original look that resembles a tent, and it also has a number of practical uses that you, as a parent, will appreciate. Be sure to check out all the versions of the tipi bunk bed with drawers that we have prepared for you. Discover our unique TYTUS tipi-style bunk bed from Lano Furniture and give your children a room where they'll feel truly comfortable.
The original look of the olive green TYTUS tipi bed from Lano Furniture will transform your little one's room
It may seem at first glance that our TYTUS pine wood bunk bed from Lano Furniture has nothing special about it. We'll show you that this is just an illusion and that it's worth considering when you are in the process of furnishing a room for your little ones. First and foremost, the TYTUS tipi bed with a drawer has a truly interesting tent shape, which will immediately grab your little one's interest. And do you also know that you can decide whether the TYTUS tipi bunk bed will have a safety guard rail? While reading stories or playing, it can be removed, which will give the little ones more freedom. When ordering the TYTUS tipi bunk bed for siblings, you will also find the option of carrying in and assembling the furniture in your home. Quickly, well, and comprehensively — that's how we operate at Lano Furniture.

A properly chosen mattress for the olive green TYTUS tipi bed is a guarantee of your child's healthy sleep
Is it enough to buy your little one a new pine wood bed for your evenings to immediately become idyllic? Unfortunately, that's not enough. You will also need a comfortable mattress that fits the tipi bunk bed. At Lano Furniture, we have created our mattresses with the idea that a child can position themselves correctly during sleep. A relieved spine will cause the toddler to fall into a deep sleep, and in the morning, they will be well-rested and ready for further adventures. Give your child a healthy sleep with the TYTUS tipi bunk bed and a mattress from Lano Furniture. Contrary to popular belief, a child doesn't need the latest tablet and toys filled with electronics to have fun. Of course, they can use them for their activities, but it's worth showing them that imagination is what really has the greatest power. Together with our canopy bed from Lano Furniture, you can take your little one to an undiscovered world full of magic and wonderful adventures. Our TYTUS tipi-shaped bunk bed with drawers can be an Indian tent, a house, or even a special base. Shaping the imagination is especially important and also helps children in the later stages of their lives. Take care of your little one's proper development together with Lano Furniture. This specific single children's bed model is perfect for children of different ages. Meanwhile, its spacious drawers will accommodate all your little one's treasures. Decorate your child's room in a unique style by choosing the SIMBA canopy bed from Lano Furniture.
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of TYTUS, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | TYTUS |
| Number of users | 2 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 166 cm |
| Weight | 35 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13561, 10776, 13537, 10418, 10541, 10574, 13549 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
