SENSO 90x200 olive green double trundle bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with SENSO:
- takes up little space An ideal solution for a shared children’s room.
- loves good fun A perfect place for free time and play.
- offers a lot Equipped with two mattresses on different levels.
- cares about safety The presence of a safety rail guarantees children's safety.
- is very durable The durable FLEX birch slat makes it resistant to weight.
- loves tidiness It can be equipped with 2 spacious drawers.
The low olive green SENSO 90x200 bunk bed with classic features from Lano Furniture
The SENSO is a wooden pull-out bunk bed that's designed for a siblings' room. It takes up very little space, which makes it perfect for small rooms. It has a simple construction and design, making it visually versatile—it fits in with any interior style. The SENSO bunk bed has a pull-out platform, so it works perfectly as a place to spend free time during the day. At night, you can turn it into a sleeping area with two mattresses at a lower and higher height. It's intended for a room shared by two siblings. Thanks to the protective rail, you can also use it for younger children.
The olive green SENSO bunk bed with an extension made of pine wood
It is made from pine wood, which makes the SENSO bed durable and gives it a long lifespan. It is therefore a long-term investment; initially, it can be a bunk bed for children, and later also for teenagers. The mattress frame is made of a birch FLEX slat, which makes the whole structure resistant to weight. The SENSO pull-out bunk bed is a good alternative to two separate beds in a room where there is not enough space for them. It takes up the same amount of space as standard single models. It can optionally be equipped with roomy drawers for storage, for example, for bedding, toys or clothes.

The olive green SENSO 90x200 bunk bed – choose two types of sleeping mattresses
The final look of the SENSO sibling bed is entirely up to you. You can decide on the type of mattresses depending on the individual needs and preferences of the children. Each of the two mattresses can be different. When ordering, you also choose the option with or without drawers.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of SENSO, marked on the drawing beside ➔

Discover the SENSO double trundle bed
Discover the SENSO double trundle bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | SENSO |
| Number of users | 2 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 77,5 cm |
| Weight | 70 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x200 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| Mattress load capacity | 12190, 10444, 10763, 10487, 10404 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12190, 10444, 10763, 10487, 10404 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
