HABI 90x200 olive green double pull-out bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with HABI:
- likes guests Features a pull-out sleeping base.
- hides treasures Its drawers can store everything.
- loves classics Fits into any interior.
- is trendy It combines comfort with stylish design.
- loves naturalness It is made from natural pine wood.
- never lets you down Parents can be sure their children are safe.
The olive green HABI 90x200 children's bed – perfect for siblings
HABI is a functional wooden bed with a pull-out sleeping deck, ideal for a siblings' room. Its compact form means it's a great fit for small spaces. Its simple design and versatile style allow it to blend harmoniously into any interior, regardless of the decor. Thanks to its pull-out bottom section, the bed can function as a comfortable relaxation area during the day. In the evening, it transforms into a night-time space, offering two comfortable sleeping spots at different heights. The HABI bed is equipped with a protective rail, which makes it an excellent solution for younger children too, offering them safety and comfort.
HABI 90x200 – an olive green children's bed made of pine wood from LANO
The HABI two-person bed is made of solid pine wood, which gives it exceptional durability and a long lifespan. The HABI bed can serve as a functional sleeping area for both children and growing teenagers. The base with birch FLEX slats ensures resistance to intensive use, guaranteeing stability and comfort. The HABI pull-out sleeping deck is a perfect alternative to two separate beds in rooms with limited space. A huge plus of the bed with a pull-out sleeping deck is that it takes up as much space as a standard single bed. Its spacious drawers can hold essential items, such as bedding, toys, or clothes.

Choose mattresses for the HABI 90x200 sibling bed and give your children joyful mornings
The final look of the HABI sibling bed depends entirely on you. We give you the option to customise the type of mattresses to the individual needs of each of your children - they can differ from each other to ensure maximum sleeping comfort. Peaceful nights and joyful, energetic mornings are the speciality of LANO Furniture.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of HABI, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | HABI |
| Number of users | 2 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 67,5 cm |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x200 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12190, 10444, 10763, 10487, 10404 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12190, 10444, 10763, 10487, 10404 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
