KEVIN 90x180 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with KEVIN:
- ensures peaceful sleep A proven solution that helps provide a restful night.
- safety first Equipped with a secure guard rail to protect your child.
- fits anywhere Universal in design and adaptable to rooms of different sizes.
- likes to surprise Combines comfort and cosiness with an elegant, classic design.
- is solid Represents an investment in your child’s future.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
A bed that will fit into any room – the olive green KEVIN 90x180 bunk bed
Tried and tested ways to ensure a good and peaceful night's sleep for children? An interesting bedtime story, a glass of milk, and of course, the KEVIN bunk bed from Lano Furniture. Our product will ensure your little one falls asleep happily. What's more, your child's sleep will be deep, and in the morning, your little one will wake up rested and ready for new adventures. Don't wait and find out why children and parents love our KEVIN bunk bed. We've opted for the highest quality protection in the form of a safe rail. Thanks to this, our KEVIN bunk bed will be perfect, even if your child is energetic and lively. It's also worth mentioning that our KEVIN bunk bed is versatile. This means that regardless of the placement of the rail and ladder, they will fit into any child's room.
Bring magic into the children's room – choose the olive green KEVIN bunk bed
You might be thinking to yourself — I'll buy my child the best bed, even at the cost of its appearance. Now you don't have to give up a piece of furniture that's perfectly suited to a children's room. Our KEVIN bunk bed is a combination of cosiness, comfort, and safety. We've enclosed it in a classic frame. You want your little one to get enough sleep. That's completely understandable, and as Lano Furniture, we'll be happy to help you with that. How can a child's bed affect their sleep? If your little one feels good in their own children's room, in the KEVIN bunk bed that they're sleeping on — they'll be more willing to go back to it the next evening. And you? You'll have a moment for yourself.

A guarantee of deep sleep and successful rest – the olive green KEVIN 90x180 bunk bed
It is important that you take care of the entire environment in your child's room. Get rid of old toys, and, most importantly, consider investing in our KEVIN bunk bed. Your little one will not only fall asleep faster in it, but will also feel safe and cared for. Your child's deep sleep is a guarantee of a good mood in the morning.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of KEVIN, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | KEVIN |
| Number of users | 2 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 130 cm |
| Weight | 47 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | sloping ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x180 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13563, 10780, 13539, 10422, 10545, 10578, 13551 |
