GABI 80x170 olive green bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with GABI:
- stands out with a unique design Brings a magical and distinctive atmosphere to your children’s bedroom.
- solidly crafted This guarantees its durability and strength.
- adapted to children’s needs An ideal choice for two children.
- allows height customisation There is an option to raise the clearance by over 20 cm.
- good for optimal sleep A well-chosen mattress guarantees proper rest.
- tailored to you Features a universally mounted ladder (left/right).
Ensure the comfort and safety of your children with the olive green GABI 80x170 bunk bed
The GABI children's bed is the perfect choice when you have two children. We've taken care to create a unique, magical design. The children's room will gain a completely new atmosphere. The GABI bunk bed is made incredibly well. We've used special rails for a child's safety and a versatile ladder. For our GABI children's bed, you can independently choose the sleeping mattresses—as well as several other parameters and elements of the bed. The GABI bunk bed is an option that will meet even the greatest demands. This option stands out in many ways. We made the GABI bunk bed from solid, high-quality pine wood, which ensures its durability. The wooden rails and a versatile ladder are among its other important advantages. GABI is a bed with drawers, where you can put things like toys, pillows, duvets, or bedding. It's also worth noting that we allow for personalisation in this case. The GABI bunk bed can be adapted according to your preferences.
The most important aspect of the GABI 80x170 olive green bunk bed – choosing the perfect mattress
Our GABI bunk bed goes great with comfortable mattresses. A well-chosen mattress guarantees the correct position of your child's spine during sleep and, quite simply, their comfort. It's worth choosing a good mattress when buying the GABI children's bed. At Lano Furniture, we allow you to customise the top and bottom sleeping areas yourself. The GABI bunk bed can be perfectly adapted to your children. While guard rails and drawers are very good solutions, the mattress for sleeping is still the most important element.

Create the perfect children's room with the olive green GABI bunk bed that you can customise
We enable many customisation options when it comes to the GABI bunk bed. You can choose the option with additional drawers for bedding and toys, safe and stylish railings that can be mounted on both sides, and a comfortable ladder. Our GABI children's bed can also have a raised clearance of more than 20 cm. The most important option, however, is being able to choose the top and bottom mattresses according to your preferences - different types and sizes are available. The GABI bed with drawers will completely transform the children's room. It's one of the best pieces of furniture for a room with two little ones!

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GABI, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | GABI |
| Number of users | 2 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 63 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x170 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| Firmness | 13738 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12182, 10458, 14828, 10773, 14844, 10416, 10538, 10571, 14839 |
