POLA 80x200 grey bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with POLA:
- is safe It has been designed with the safety of younger children in mind.
- for the youngest The lower frame and mattress are close to the floor.
- values individuality Allows each child to have their own sleeping space.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
- is different from the rest It stands out with its impressive house shape.
- loves magic It creates a magical atmosphere in a child's room.
A children's furniture that delights – the grey POLA 80x200 house bunk bed
Your child's immediate surroundings should be safe for them, encourage their development, and allow them to explore the world freely. The POLA bunk bed house bed achieves all of these goals. It stands out for its impressive house shape, has appropriate safety features, is made of natural pine wood, and is protected with a certified lacquer. The POLA bunk bed house bed is dedicated to siblings where each child wants to have their own sleeping space. One of our priorities at Lano Furniture is a child's safety. The POLA bunk bed house bed is perfect as a first bed right after a typical slatted baby cot. The bottom frame and sleeping mattress are located very low, in direct contact with the floor, which makes it easy for the little one to get in and also protects them from the nasty consequences of a fall. Older children, even the more active ones, will find their safe space on the top bunk, where the POLA children's house bed is protected by a wooden rail.
An individual project, a unique style – compose your own grey POLA house bunk bed
Play your part in creating the perfect POLA bunk bed for your children. At Lano Furniture, every bed can have a different mattress – with a different filling, height, and firmness. Choosing the right mattress for the POLA house bunk bed will ensure your children get a healthy sleep and thus proper development. Your children are different and need an individual approach to their sleeping conditions. A comfortable mattress is the most important part of any bed. Their convenience, comfort, and even the healthiness of their sleep depend on it. With the POLA house bunk bed, you can choose two mattresses. You decide whether it will be a foam mattress, with added coconut, thermoelastic or highly elastic, and whether it will be 8 cm, 11 cm or 13 cm high. A firm or medium-firm mattress is recommended for children, as it provides proper support for the spine and does not deform under different weights.

The ideal piece of furniture for a child's bedroom – the grey POLA house bunk bed
Cosy, with a warm atmosphere, impressive and fairy-tale-like – this is how you can arrange your child's room with the POLA house-shaped bunk bed, which will transport your little one to a magical world. It features a simple, minimalist design and fits perfectly into interiors decorated with animal and forest motifs, with Native American and plant elements, which are very fashionable in modern children's rooms.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of POLA, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | POLA |
| Number of users | 2 |
| Colour | grey |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 192,6 cm |
| Weight | 48 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Grey |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
