AXEL 90x200 graphite house bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with AXEL:
- is practical A practical bunk arrangement that helps organise the room.
- has an original look A bed design unlike any other.
- is durable Made from pine wood.
- tailored to youFeatures a universally mounted L/R ladder.
- stimulates imaginationCan be customised to create the bed your little one dreams of.
- comfortableWith the right mattress, it offers a restful night’s sleep.
Lano Furniture will take care of your toddlers' peaceful sleep with the graphite AXEL 90x200 bunk bed
Are you getting ready to furnish a children's room that a brother and sister will share? The AXEL bunk bed is an excellent choice. At Lano Furniture, we love to fulfil children's wishes, and every child who shares a bedroom with a brother or sister secretly dreams of a special bed that will become their base and safe haven. The AXEL, a bunk bed house bed, will fit into any interior and help you save space.
The AXEL graphite bunk bed from Lano Furniture will guarantee your children a peaceful sleep
We are well aware that the most important thing for every parent is children's safety. That's why we ensure the highest quality of our products. The AXEL bed for siblings is made from pine wood. This material is not only eco-friendly and durable, but also completely safe for the little ones, including those with allergies.

Focus on customisation with the blue AXEL 90x200 bunk bed from Lano Furniture
A good night's sleep for your child is not only influenced by the bed itself, but also by the sleeping mattress. At Lano Furniture, you can order a model that is perfectly sized for the bed. We give you a wide choice in this matter, because you know best what degree of firmness and type of filling will serve your children well. Remember that when buying the AXEL bunk bed, you can choose two different mattresses.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of AXEL, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | AXEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | graphite |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 192,7 cm |
| Weight | 61 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x200 |
| Bed colour | Graphite |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
