MONIKA 80x200 pink bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with MONIKA:
- customisable to your needs Can be personalised by choosing its colour or size.
- made for two Provides two independent sleeping zones.
- ingenious Stimulates children’s imagination and supports their creativity.
- is functional Offers practical solutions, such as spacious drawers.
- adapts with you Makes it easier to adjust to children’s changing preferences.
- tailored to you Features a universally mountable L/R ladder.
The pink MONIKA 80x200 bunk bed is suitable for girls' and boys' rooms
The MONIKA bunk bed is an excellent solution not only for small rooms but also for any children's room where siblings live. Why? A bed like this stimulates the imagination and encourages creativity. Look at the practical side of the MONIKA bed for siblings, too. You can separate both parts to create two independent sleeping areas. When you order our MONIKA bunk bed, we give you a lot of freedom. You can personalise the furniture, allowing you to tailor it to your children's needs. It's up to you whether the space under the bed should be finished with two drawers. At the ordering stage, you also decide whether the rails on the MONIKA bunk bed should be permanently fixed or removable.
Hide whatever you want! The spacious drawers of the pink MONIKA children's bed
Children's ideas change at the speed of light. In the morning, they want a room full of dinosaurs; in the afternoon, they want the entire room painted orange; and in the evening, they dream of a room full of unicorns. You're probably aware that it can be hard to keep up with these dreams, so choose the MONIKA bunk bed, which has a simple, minimalist form, making it suitable for every, even the most eccentric, children's room.

The pink MONIKA bunk bed will create a safe, dreamland for your little ones
Children's rooms are full of colours and patterns. That's why the furniture in this room should be neutral. This way, you can easily and quickly change the decor and style of this unique interior at a low cost. All you have to do is change the bedding and decorations, and we guarantee that our MONIKA bunk bed will always fit perfectly.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of MONIKA, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | MONIKA |
| Number of users | 2 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 70 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Filling | 13763 |
| Thickness | 13769 |
| Firmness | 13738 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13734 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
