KONRAD 80x200 pink bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with KONRAD:
- values good sleep Provides exceptional sleeping comfort for your child.
- fits perfectly Matches various types of interiors.
- an investment for years Hypoallergenic paints guarantee lasting quality and safety.
- protects your child It has high protective guardrails available in different versions.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
- loves nature It is made of pine wood.
Get inspired by the pink KONRAD 80x200 bunk bed and create a fairytale room for siblings
Designing a child's room is one of the biggest challenges for many parents, but the KONRAD bunk bed will make this task much easier. This is a floor cot bed that's perfect for younger children. Its classic design fits in perfectly with all types of interiors. The frame of the KONRAD bunk bed is made entirely of pine wood, and its durability is increased by an anti-allergenic, water-based paint. At Lano Furniture, we care about your children's safety, which is why all our KONRAD bunk beds are produced to the highest standards.
The pink KONRAD 80x200 children's bed is a safe haven with a comfortable mattress from the Lano Furniture range
After a day full of play, every child needs rest, which is why it's worth taking care of the right mattress for sleeping. For the KONRAD bunk bed, you can choose the model that will best suit your little one's needs. Each of our mattresses for sleeping has the right firmness and height. The mattress base is made of a FLEX-type birch slat, which is profiled in such a way that it gently bends under pressure. It is highly durable because the wood is layered.

Focus on quality and safety – choose the pink KONRAD children's bed
At Lano Furniture, we design the KLARA bunk beds to serve your children for a long time. If you change the decor of the children's room, you can separate the KLARA bunk bed into two separate beds at any time. This is a very interesting option because little ones don't like routine. Assembly is extremely simple, but if you don't have much time for it, we'll be happy to help. Choose the right size of mattresses, and we'll deliver your children a comfortable KLARA bunk bed where all their dreams will be an extraordinary adventure.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of KONDRAD, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | KONRAD |
| Number of users | 2 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 175 cm |
| Weight | 74 kg |
| Barrier | included, vertical, optional |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Size | 15238, 14915, 13760, 13761, 13762, 13763 |
| Firmness | 13738 |
| additional Barrier | 14983, 14817, 13731, 13732, 13733, 13734 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
