GAJA 80x200 pine bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with GAJA:
- encourages sleep Its charm makes bedtime easier in the evenings.
- guarantees safety Ensures safety during sleep, eliminating the risk of falling.
- tailored to you Comes with a universally mounted L/R ladder.
- cares for healthy sleep It is crucial for your child’s health and development.
- is universal and flexible Offers many functional solutions.
- functionality is its middle name The drawers underneath allow storage of bedding or toys.
A place for a peaceful sleep and safe play – the pine GAJA 80x200 house bunk bed
Do you dream of relaxing and watching your favourite series, but the children don't want to go to bed? We have a solution for that. Our GAJA bunk bed house bed will make the little ones practically fall asleep on their own. What's more, the rails will protect your child and ensure nothing happens to them during their sleep. Trust Lano Furniture and see what else the GAJA bunk bed with a roof can change in your home. The real pleasure is the option to individually choose the type of sleeping mattress. You know your little one best. You know what they like and on which mattress they'll fall asleep. We'll be happy to answer your questions regarding the choice of the right mattress, or you can check the section on HOW TO CHOOSE THE RIGHT MATTRESS. Choosing both mattresses for the GAJA bunk bed house bed will help you furnish the child's room and make the little one finally feel at home in it.
Are you looking for the ideal sleeping solution for your child? Choose the GAJA pine bunk bed
Do you value unique design? Or maybe you care about the good workmanship of a bed for a child? Our GAJA house bunk bed combines these features. As Lano Furniture, we have made every effort to ensure that our beds are made from the highest quality pine wood. This way, you get a product from us that will fit in with the decor of the children's room and be useful for years to come. Shaping a child's imagination is extremely important. Give your little one the best, and as Lano Furniture, we will take care of the rest. Our GAJA house-shaped children's bed can be a ship, a castle, a fortress, or even a space shuttle. A child's room is a very intimate space where a little one should feel good and at ease.

Get to know the pine GAJA house bunk bed better, and you'll surely be enchanted by it
Additional storage space in the form of functional drawers with safe rubber wheels, universal railings and ladders. All this and much more can be yours if you decide on the GAJA house bunk bed from Lano Furniture. Give your little one the best years of childhood by ensuring their proper and safe sleep.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GAJA, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | GAJA |
| Number of users | 2 |
| Colour | pine |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 71 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Pine |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
