MINI 80x160 pink bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with MINI:
- ideal for siblings Provides a comfortable sleeping space for two children.
- values order Its two-level construction helps save valuable space.
- loves nature Made from natural and sturdy materials.
- is detailed It has been carefully crafted with attention to detail.
- loves safety It features rounded edges, wooden guardrails and a ladder.
- tailored to you It has a universally mountable L/R ladder.
Why will you love the pink MINI 80x160 bunk bed for siblings?
After a long, tiring day of mischief, play, and learning, your children undoubtedly deserve a comfortable rest in a cosy place. Now you can give them just that by choosing the MINI bunk bed. It's a solution that will help you save a lot of space. The versatile design of this furniture means you can easily match it with other furnishings in the children's room. The children will feel even safer when they are next to each other all night. Spending time just the two of them will further strengthen their relationship and influence their shared interests. There will also never be any arguments about whose bed is better.
Complete protection for your children – peaceful sleep with the pink MINI bunk bed
What is most captivating about the MINI bunk bed is the fact that it is made from a natural, solid material. This guarantees a sturdy structure. However, this is not the end of this piece of furniture's advantages. It is 100% safe for your children. First and foremost, it has perfectly contoured ladders that allow for safe climbing up and down the bed. Additionally, the MINI bunk bed has rounded edges, which helps to avoid the risk of skin abrasions. The icing on the cake is the wooden safety guard rails, which protect even the most restless children from falling out of bed.

A universal and timeless piece of children's furniture – the pink MINI bunk bed
The MINI bunk bed is a piece of furniture that was developed based on experience and observation of the youngest children. Thanks to this, we were able to create a solution that is extremely comfortable, safe, and at the same time, its style will fit into many decors. There is also the option of choosing which side the ladder is mounted on, which makes the MINI bunk bed an excellent choice regardless of the size and shape of the children's room. Don't wait, you can join the group of satisfied Lano Furniture customers now. Having two children at home is certainly a great joy! However, in such a case, you must always think about functional solutions that will save space. The MINI bunk bed fits these expectations perfectly! Such a piece of furniture is the fulfilment of every little one's dreams. See what else it can surprise you with. The construction of the MINI bunk bed is made of pine wood, which is a very solid material. This is a solution that will certainly appeal to every little one, regardless of age or gender. The excellent proportions of the bed and the masterful workmanship guarantee a comfortable, peaceful, and deep sleep for two children.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of MINI, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | MINI |
| Number of users | 2 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 135,5 cm |
| Weight | 46 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Firmness | 13738 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
