IGA 80x170 pink house bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with IGA:
- is sturdy Made of solid pine wood.
- doesn’t take up much space An excellent solution for a room where space is valuable.
- respects the rules Equipped with both upper and lower guard rails.
- likes tidiness Helps to keep the children's room organised.
- will delight everyone It is beautifully crafted and serves as an attractive decoration.
- adapted to you It has a universally mounted L/R ladder.
Why is the pink IGA 80x170 house bunk bed so sought after?
Playing house and spending long hours in a treehouse are some of our best childhood memories. That's why the IGA bunk bed house bed will allow your children to play and sleep soundly, while also creating their own unforgettable moments! The IGA wooden house bed is stable and safe and makes a beautiful feature in a child's room. The IGA bunk bed house bed stimulates a child's imagination, transports them to a fairy-tale world, and provides lots of joy while playing with siblings. Parents, just like the little ones, also love bunk beds, mainly because they offer the chance to save space in the children's room. So, it's no wonder that IGA is our bestseller among children's bunk bed house beds!
A happy childhood only with a solid bed – the pink IGA 80x170 house bunk bed
Before you buy a bunk bed for your little ones, make sure it's durable and stable. At Lano Furniture, we care about your child's safety, which is why the IGA house-type bunk bed is made entirely from solid pine wood and equipped with a top and bottom guard rail. The rungs of the ladder are wide enough not to cause your child discomfort when climbing to the top bunk. We made the mattress base from FLEX-type birch slats, which will allow your little ones to have a pleasant and long sleep.

Practical drawers for small items – the pink IGA house bunk bed
The IGA house bunk bed can be equipped with two spacious drawers for storing bedding, clothes, toys, or other children's items. Thanks to this solution, you'll save a lot of space and make the children's room neat and well-organised. Remember that when you choose the IGA house bunk bed, the containers will be made in combination with chipboard.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of IGA, marked on the drawing beside ➔

Discover the IGA house bunk bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | IGA |
| Number of users | 3 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 73 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 160 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x170 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Three-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12182, 10458, 14828, 10773, 14844, 10416, 10538, 10571, 14839 |
