ALAN 90x180 white bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with ALAN:
- independent and self-reliant Separate sleeping spaces for each child.
- secrets are its specialty Equipped with a pull-out base and drawers.
- tailored to you Comes with a universally mounted L/R ladder.
- safety firstCoated with child-safe varnishes.
- greater comfortOption to raise the clearance.
- makes things easierSimple assembly with Allen screws.
Is there a bed that can accommodate as many as 3 clever toddlers? Everything is possible when you have the white ALAN 90x180 bunk bed from Lano Furniture
Finding a functional piece of furniture that can comfortably sleep two or even three children is quite a challenge. Nevertheless, it is possible, even if the small size of the children's room is a limitation. Discover the advantages of the ALAN three-person bunk bed! Every child is different and has individual needs. To fulfil every child's dream, we offer the possibility of customising the appearance of this children's furniture. Additionally, the practical ALAN bunk bed will fit into a small space.
Adjust the clearance height and choose the drawers in the ALAN 90x180 white bunk bed to organise the space in the children's room even better
By customising the ALAN bunk bed, we offer the option of adding pull-out drawers to the lower part of the furniture, which can hold many treasures and help to organise clutter in the children's room. If an older child is going to be sleeping on the bottom bunk, you might also want to consider raising the clearance between the levels by an additional 22 cm, to ensure greater comfort for them.

The white ALAN 90x180 bunk bed – perfect for a peaceful night's sleep and joyful play during the day
The ALAN triple bunk bed will work perfectly if you want to create comfortable sleeping conditions for three siblings. The three sleeping surfaces of almost equal size will provide each child with optimum comfort at night, regardless of which level they sleep on. The third mattress can also be an extra option for guests or a place for the little ones to play so they don't leave toys in their bedding.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of ALAN, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | ALAN |
| Number of users | 3 |
| Colour | white |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 79 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| rzut 360 | Lozeczko_ALAN |
| Bed features__Barrier included | Yes |
| Bed features__Slide-out drawers | Yes |
| Bed features__Possibilty of increasing clearance | Yes |
| Bed features__Possibility to fold out into two decks | Yes |
| Bed size | 90x180 |
| Bed colour | White |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Three-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12188, 10442, 10761, 10485, 10402 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12188, 10442, 10761, 10485, 10402 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13563, 10780, 13539, 10422, 10545, 10578, 13551 |
