DALIA 80x200 pine house bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with DALIA:
- child-friendly The varnishes and paints used in its finish are safe for health.
- can accommodate three children It has two levels and an additional pull-out section.
- creativity is its middle name Creates a space for children’s imaginative play.
- fits many arrangements It combines minimalist design with functionality.
- tailored to you It has a universally mountable L/R ladder.
- sharing is no problem It can easily be separated into independent bunks.
Make your child’s dreams come true – choose the pine DALIA house bunk bed 90x180
Playing house or spending hours in a treehouse are some of our favourite childhood memories. With those moments in mind, we've created the DALIA bunk bed house bed, which can accommodate up to three children! The bed has two levels and an additional pull-out section, which is suitable even for the youngest children. And when the time comes for a change, you can then separate the bed into independent beds!
The DALIA pine house bunk bed ensures comfort and safety
We made the solid frame of the DALIA house bunk bed entirely from dust-resistant pine wood, and the mattress base from FLEX-type birch slats. An essential element for protecting the furniture is the appropriately placed high guard rails (including a top rail), as well as a ladder with comfortable rungs. Assembly using allen screws makes the structure durable and ensures it will last for many years.

Why is the pine DALIA house bunk bed so safe?
The DALIA house bunk beds are not only a great idea for furnishing a small children's room, but also a place for creative play. Speaking of play - if you are running out of space for games, toys or other children's items, the DALIA house bunk bed has a solution for you. The furniture has two spacious storage drawers that will help you keep the room tidy.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of DALIA, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DALIA |
| Number of users | 3 |
| Colour | pine |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 82 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Pine |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Three-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12185, 10439, 10756, 10482, 10399 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12185, 10439, 10756, 10482, 10399 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
