LEA 80x190 graphite bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with LEA:
- ideal for siblings Offers three sleeping spaces on different levels.
- full of ideas Allows effective use of available space.
- durable The mattress frame is made of FLEX-type birch slats.
- cares for healthy sleep Eliminates the risk of accidental falls thanks to the guard rails.
- likes tidiness Can optionally be fitted with pull-out drawers.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
Unwavering aesthetics, high practicality – the pine LEA 80x190 bunk bed
The LEA bunk bed is different from other models. It works great in a room for siblings, even for three children! It will help you save a lot of space in a relatively small area. We designed the LEA bunk bed with the comfort, safety, and preferences of children in mind. It combines high-quality materials with a minimalist design and modern solutions. The LEA bed for siblings was made entirely from pine wood. It is a natural material that is friendly to both the environment and people. It stands out for its durability, stability, and resistance to all types of damage. The LEA bunk bed from Lano Furniture has mattress frames made from birch FLEX-type slats. They can effectively withstand a lot of pressure and weight.
A comfortable sleep for three children – the graphite LEA bunk bed
Do your children have just one room? Are there two or three of them? The LEA bunk bed was created with siblings in mind who want to sleep together or have to due to the small size of the room. It consists of two beds – one at the bottom and one at the top, which is accessed by a comfortable ladder. Additionally, from under the bottom bed, you can pull out a platform with a mattress, which is a third bed. The LEA bunk bed will certainly meet the needs of a large family.

Ensure your child has a safe and deep sleep – choose the graphite LEA bunk bed
You're not with your child at night, but you want them to be safe. The LEA bunk bed has high railings on all sides of the mattress, including a slightly shorter one at the front to allow children to get into bed easily. The safe railings eliminate the risk of accidental falls during sleep.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of LEA, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | LEA |
| Number of users | 3 |
| Colour | graphite |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 81 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | Graphite |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Three-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Filling | 13763 |
| Thickness | 13768 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13734 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13561, 10776, 13537, 10418, 10541, 10574, 13549 |
