VIKI 80x160 pink bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with VIKI:
- style comes firstIt reflects the latest interior design trends.
- is functionalIt can accommodate up to three children.
- durable and resistant to damageMade from solid pine wood.
- is safe It has guard rails and a ladder.
- is adaptive It fits your needs.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
Timeless style, amazing functionality – get to know the pink VIKI 80x160 bunk bed
We designed this VIKI bunk bed with current interior design trends and the needs of a large family in mind. It's distinguished by its simple structure, solid colour, and striking rounded edges, which are currently promoted by architects and designers. The VIKI bunk bed is inspired by the Scandinavian style, where the key feature is functionality and the form is meant to reflect the furniture's practical use. The VIKI bunk bed from Lano Furniture isn't a typical bed for siblings. It has as many as three mattresses, allowing for three siblings to sleep. One is on top, another on the bottom, and a third on a pull-out platform. So, the VIKI bunk bed is ideal for a room shared by three children, as well as for boys and girls who are happy to have their friends sleep over.
A wooden bed with a practical storage space – the pink VIKI bunk bed
The VIKI bunk bed is made from pine wood. This material is durable, resistant to mechanical damage and heavy loads. The structure of the VIKI bed for siblings is therefore exceptionally sturdy. Furthermore, the bed offers the option to purchase drawers, which provide extra storage space for things like bedding or toys.

Prioritise your children's safety – choose the pink VIKI bunk bed
Regardless of your child's age, you want their sleep to be not only peaceful but also safe. The VIKI bunk bed has safe railings on every side. You can mount them on the right or left at the front, depending on where the comfortable ladder is located. In addition, the surface of the wood has been protected with certified varnishes that are safe for children.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of VIKI, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | VIKI |
| Number of users | 3 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 70 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Type of bed | Three-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Filling | 13763 |
| Thickness | 13768 |
| Firmness | 13738 |
| Mattress load capacity | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13734 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
